Twój koszyk jest obecnie pusty!
Premiera „Rozwój urbanistyczny Lublina w latach 1918 – 1989” (Kup teraz!). Wysyłka kurierem lub odbiór osobisty od 25 kwietnia
Masz książkę, która zasługuje na życie? Sprzedaj ją do Kiosku! Sprawdź!
Radni i ich zastępcy byli wybierani w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim, tajnym i proporcjonalnym na 3 letnią kadencję. Według ordynacji wyborczej, wprowadzonej dekretem z 13 grudnia 1918 roku, lubelska Rada Miejska składała się z 46 radnych i 23 zastępców. Czynne prawo wyborcze, według tej ordynacji przysługiwało wszystkim mieszkańcom miasta, bez różnicy płci, którzy ukończyli 21 rok życia oraz posiadali obywatelstwo polskie. Na radnych mogli być wybierani mieszkańcy korzystający z czynnego prawa wyborczego, którzy ukończyli 25 rok życia oraz umieli czytać i pisać po polsku.
Organem wewnętrznym rady było powoływane przez nią prezydium, składające się z przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących. Prezydium Rady Miejskiej w Lublinie ukonstytuowało się 22 marca 1919 roku. Zasadnicza reforma samorządu miejskiego nastąpiła po uchwaleniu ustawy z 23 marca 1933 roku o częściowej zmianie samorządu terytorialnego. Postanowienia tejże ustawy przedłużały kadencje ciał ustrojowych i zarządzających związków samorządowych do lat pięciu oraz zwiększały cenzus wieku czynnego prawa wyborczego do lat 24, biernego zaś – do lat 30. Podział mandatów nadal odbywał się na zasadzie proporcjonalności.
Organem wykonawczo-zarządzającym rady miejskiej był magistrat. W skład magistratu wchodzili: prezydent, dwóch wiceprezydentów oraz pięciu ławników. Członkowie magistratu byli wybierani przez radę miejską na okres trzech lat, względnie do końca jej kadencji spomiędzy osób mających obywatelstwo polskie oraz bierne prawo wyborcze do rady miejskiej. Prezydent i jego zastępcy byli wybierani bezwzględną większością głosów, natomiast ławnicy na zasadzie proporcjonalności. W razie opróżnienia stanowiska w magistracie dokonywano wyboru uzupełniającego. W takim przypadku nowo wybrany członek magistratu urzędował tylko do upływu kadencji swojego poprzednika
Struktura organizacyjna magistratu lubelskiego przechodziła w okresie dwudziestolecia wiele przeobrażeń. W latach 1918 – 1920 organizacja urzędu była oparta głównie na systemie z czasów okupacji austriackiej. W 1918 roku utrzymano dotychczasowe wydziały oraz utworzono Wydział Przeprawy i Ruchu Ludności. W roku 1920 powstał Urząd Mieszkaniowy i działający przy nim jako agenda Urząd Rozjemczy do Spraw Najmu. W 1921 roku w miejsce Kancelarii Głównej utworzono Wydział Spraw Ogólnych. W tym samym roku zlikwidowano Wydział Aprowizacyjny, część zadań którego przejął Wydział Przeprawy i Ruchu Ludności, przemianowany na Wydział Administracyjno-Przemysłowy. W lipcu 1922 zlikwidowano Wydział Milicji. Początkowo samodzielne Wydziały Szpitalny i Weterynaryjny od początku 1923 r. weszły w skład nowo powstałego Wydziału Zdrowia. W roku 1927 utworzono Wydział Oświaty i Kultury, który przejął wszystkie agendy miejskie działające w tych dziedzinach oraz służył pomocą Radzie Szkolnej. W wyniku tych zmian Magistrat Lublina składał się w 1929 roku z następujących wydziałów: Ogólnego, Finansowego, Gospodarczego, Budownictwa, Administracyjnego, Zdrowia, Opieki Społecznej, Oświaty i Kultury oraz Kancelarii Prezydialnej.
Pomagamy
Chcesz zamówić artykuł sponsorowany?
Szukaj ofert na Linkhouse i Whitepress
Obserwuj nas
Dodaj komentarz