Twój koszyk jest obecnie pusty!
Premiera „Rozwój urbanistyczny Lublina w latach 1918 – 1989” (Kup teraz!). Wysyłka kurierem lub odbiór osobisty od 25 kwietnia
Masz książkę, która zasługuje na życie? Sprzedaj ją do Kiosku! Sprawdź!
Po przeprowadzonych jeszcze niewielkich zmianach w ramach Wydziałów, zasadnicza reforma nastąpiła w 1934 roku w związku z ustawą z 23 marca 1933 roku o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego. W oparciu o postanowienia powyższej ustawy dotychczasowy magistrat został przemianowany na Zarząd Miejski. Rada Miejska wydała statut organizacyjny, w myśl którego w skład Zarządu Miejskiego w Lublinie wchodziły następujące jednostki organizacyjne: Wydział Ogólny, Wydział Finansowy, Wydział Gospodarczy, Wydział Budownictwa, Wydział Spraw Społecznych Wydział Administracyjny i samodzielny Referat Kontroli. W dniu 9 stycznia 1935 roku został utworzony Wydział Oświaty i Kultury, składający się z trzech referatów – Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego, Turystyki, Oświaty i Kultury.
W wyniku powyższych zmian w skład Zarządu Miejskiego w Lublinie weszły następujące jednostki organizacyjne: Wydział Ogólny (z referatami: Ogólnym, Organizacyjnym, Osobowym i Kancelarią Ogólną), Wydział Finansowy (z oddziałami: Podatkowo-egzekucyjnym, Rachuby), Wydział Gospodarczy (referaty: Nieruchomości, Zaopatrzenia, Administracji Zakładów i Przedsiębiorstw Niewyodrębnionych), Wydział Budownictwa (oddziały: Drogowo-wodny, Pomiarów, Inspekcji Budownictwa), Wydział Spraw Społecznych (Oddział Zdrowia z referatami Nadzoru Sanitarnego i Higieny Społecznej oraz samodzielny Referat Weterynaryjny; Oddział Opieki Społecznej z referatami Opieki Społecznej, Rachunkowym, Kosztów Leczenia, Funduszu Bezrobocia), Wydział Administracyjny (referaty: Wojskowy, Statystyczny, Urząd Stanu Cywilnego, Karny, Przemysłowo-Aprowizacyjny; Biura: Adresowo-Meldunkowe, Kontroli i Ruchu Ludności),Wydział Oświaty i Kultury (referaty: Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego, Turystyki, Oświaty i Kultury), Samodzielny Referat Kontroli.
Bibliografia:
M. Denys, Lublin między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1919 – 1939, Łódź 2010.
J. Ziembiński, Organizacja władz państwowych działających w Lublinie w latach 1918 – 1939, W: Dzieje Lublina. T. 2, pod red. S. Krzykały, Lublin 1976.
J. Marczuk, Wybory do Rady Miejskiej w Lublinie w 1919 roku, W: Rocznik Lubelski, T. 9, R: 1966.
Pomagamy
Chcesz zamówić artykuł sponsorowany?
Szukaj ofert na Linkhouse i Whitepress
Obserwuj nas
Dodaj komentarz