Odkrywki z Teatru Starego

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Przeszło dwa miesiące temu pisaliśmy o tym jak to Teatr Zimowy powstawał (Styczeń 2014). Dziś kolejne to fakty z historii jego odkrywamy.
Nasza redakcja nawiązała kontakt z pracownikiem firmy konserwatorskiej – p. Jakubem Jeremiczem. Podczas ostatniego remontu tego przybytku Melpomeny, jego firma zajmowała się demontażem balkonów. I właśnie tam natknięto się na dość ciekawe znaleziska. Były to różnego rodzaje papiery, stare gazety, opakowania po papierosach, które zostały tuż po wydobyciu sfotografowane i przekazane do konserwacji.
Najcenniejszymi dla dziejów teatru znaleziskami okazały się dawne afisze, przeważnie z początków XX wieku. Na samej górze jednego z nich przeczytać możemy: „Teatr Makowskiego, ul. Jezuicka, Piątek 29 stycznia 1909 r.” Niżej kolejne informacje widnieją: „zasłużonego artysty ulubieńca Publiczn. Anatoljusza Durowa ze swoją trupą antropozoologiczną: pelikan, szczury, psy, koty, świnia i…”. Ostatniego wyrazu już przeczytać się nie da, gdyż gryzonie na pożywkę go przeznaczyły.
Pod podłogą, oczom pracowników firmy, ukazała się także serwetka z dawnej cukierni Chmielewskiego, znajdującej się naprzeciwko kościoła św. Ducha, na Krakowskim Przedmieściu. Okazało się, że w cukierni tej można było zagrać także w bilard, na 1. piętrze.
Znalezione afisze drukowane były w dwóch językach: czasem po rosyjsku, czasem w jidysz.
. 019

. 018

. 017

. 016

. 012

. 011

. 010

. 009

. 005

. 004

Nowości wydawnicze na Ridero.eu

gwara miasta lublina, gwara lubelska
Rozwój urbanistyczny Lublina w okresie międzywojennym, e-book, książka elektroniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *