Pierwsza przychodnia na Bronowicach?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

20 lutego 1915 roku, przy ulicy Skibińskiej otwarto bezpłatny „ambulans”. Taką właśnie informację znaleźliśmy w jednym z numerów „Ziemi Lubelskiej”. Przeznaczono go do udzielania porady lekarskiej kobietom i dzieciom z Bronowic i okolicy.

Aktu poświęcenia dokonał, ks. Stodulski, a na tej skromnej uroczystości byli p. prezes Przanowski, dr Jankowska i p. Michniewski, jako przedstawiciel Banku Handlowego w Warszawie.

Ponadto z tegoż prasowego artykułu dowiadujemy się iż pomysłodawczynią tej inicjatywy była p. dr Jankowska, która znając problemy ludności miejscowej, zwróciła się po pomoc do dyrektora lubelskiego oddziału Banku Handlowego w Warszawie, p. Piotrowskiego. Dyrektor banku przyznał na ten cel odpowiednią kwotę i polecił wynajęcie lokalu, zakupienie odpowiedniego umeblowania. Gabinet, w którym przyjmowała dr Jankowska początkowo był otwarty we wtorki, piątki i soboty od 14 do 15.30. 

Jedną z pierwszych czynności kierowniczki ambulansu miało być bezpłatne szczepienie ospy, dla dzieci pochodzących z ochronek na Bronowicach i Kośminku, i w ogóle dzieciom i dorosłym z tej okolicy. Poza tym w planach miało być udostępnienie porad lekarskich mężczyznom udzielanych przez lekarza mężczyznę.

Źródło:
„Ziemia Lubelska”, 1915 nr 52, [http://polona.pl/item/17529480/2/ – dostęp luty 2015]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *