Skorzystaj z darmowej konsultacji SEO – Zobacz więcej

Kilka słów o ulicy Żmigród

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Istnieje w naszym mieście taka uliczka, troszkę na uboczu od głównych traktów komunikacyjnych. Wąska, lecz zarazem malownicza, spełnia rolę łącznika między ul. Królewską a Bernardyńską.

Skąd wzięła się jej nazwa? Otóż w XV wieku, na południe od miasta zamkniętego wówczas w mury dzisiejszego Starego Miasta, istniało w tych okolicach przedmieście obejmujące kotlinę, którą nazywano Żmigród. W XVI wieku powstał tutaj folwark na gruntach należących do Mikołaja, syna Jana Wronki, który od nazwy tych terenów nosił nazwisko Żmigrodzki. W 1539 roku sprzedał on tą posiadłość miastu.

Ul. Żmigród, pocztówka z 1927 roku, Wyd. Skład Papieru B-cia Kestenberg, @WBP BC
Ul. Żmigród, pocztówka z 1927 roku, Wyd. Skład Papieru B-cia Kestenberg, @WBP BC

Przy tej drodze, podczas II wojny światowej mieścił się ważny punkt konspiracyjny. W kamienicy o numerze 1 od 1932 do 1951 roku istniała Drukarnia „Popularna”. Zakład nie zakończył swojej działalności podczas okupacji. Bywało tak, że realizował pewne zamówienia okupanta, lecz również drukowane były tutaj nielegalne ulotki oraz pisma. Skutkiem tych działań było wydanie i ujęcie 4 drukarzy, którzy w 3 czerwca 1944 roku zostali rozstrzelani.

Źródła:

I.Kowalczyk, Zwiedzamy Lublin. Przewodnik, Lublin 2011.

Drukarnia „Popularna” w Lublinie, opr. Tomasz Pietrasiewicz, [http://teatrnn.pl/leksykon/node/2803/drukarnia_popularna_w_lublinie_1932_1951 – dostęp maj 2015]

Postaw mi kawę na buycoffee.to