Szkoła Podstawowa nr 17 i Gimnazjum nr 9 – pierwsze szkoły-pomniki 1000-lecia

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Początek roku szkolnego 1960 obfitował w ważne wydarzenia w naszym mieście. Po pierwsze to właśnie 1 września otwarto nową placówkę dydaktyczną nr 17 przy ul. Krochmalnej. Był to pierwszy tzw. pomnik Tysiąclecia. Do zbiórki przed nowo-wybudowaną szkołą doszło o 8 rano. Na miejscu pojawiło się około 730 uczniów, wraz z rodzicami i nauczycielami. Orkiestra PKP odegrała hymn państwowy, a na maszcie pojawiła się biało-czerwona flaga. Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Edward Janiuk dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej, a do młodzieży przemówił I sekretarz PZPR Mieczysław Martyn tymi oto słowy:

Oddanie pierwszej w Lublinie szkoły Tysiąclecia zbiega się z 21 rocznicą mordu hitlerowskiego na naszej ojczyźnie i 550 rocznicą bitwy pod Grunwaldem i dlatego szkole tej nadajemy imię „Zwycięstwa Grunwaldzkiego”

W tym samym czasie podwaliny pod nową szkołę uczyniono przy ul. Lipowej 25 na miejscu dawnych magazynów PTHW. Tam I sekretarz KW PZPR Władysław Kozdra uczestniczył w uroczystości położenia kamienia węgielnego pod nowy gmach szkolny nr 9. Zabrzmiał hejnał Lublina oraz hymn państwowy. Podczas trwającego przemówienia , w obecności uczniów, rodziców oraz nauczycieli, a także rzeszy delegatów, wyraził spokój o dalsze losy szkolnictwa w obliczu oddalającej się trudnej wojennej historii.

Źródło:

„Kurier Lubelski”, 1960 nr 241, [http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/doccontent?id=75447 – dostęp lipiec 2015]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *