Kronika lubelska #1

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Subiektywny, comiesięczny przegląd informacji o odkryciach, wydarzeniach związanych z historią i kulturą miasta.

Polichromie w bazylice OO. Dominikanów. Na początku tego miesiąca, podczas robót renowacyjnych w kaplicy Ossolińskich w bazylice OO. Dominikanów odkryto sztukaterie i polichromie pochodzące prawdopodobnie z epoki renesansu. Odkryto także fragment gotyckiego muru. Sama Kaplica Ossolińskich pochodzi z 1624 roku. Została ufundowana przez Katarzynę z Bireckich Ossolińską, żonę Prokopa Ossolińskiego, chorążego lubelskiego, a co ciekawe zagorzałego kalwina. W ołtarzu tej kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Trybunalskiej, przed którym odbywały się nabożeństwa w trakcie sądów trybunalskich.

Lubelskie Spotkania Fotograficzne #1. 15 października w Ośrodku „Brama Grodzka Teatr NN” odbyło się pierwsze spotkanie pt. „Lubelskie Spotkania Fotograficzne”. Tym samym rozpoczął się comiesięczny cykl spotkań wokół historii lubelskiej fotografii i współczesnego życia fotograficznego. Gośćmi spotkania byli: p. Maciej Sztorc, zajmujący się fotografią dokumentalną regionu, Tomasz Spicyn – fotograf hobbysta, fotoreporter Radia Lublin, autor bloga spicylublin.blogspot.com, oraz Jacek Mirosław – znany fotograf lubelski, związany z „Dziennikiem Wschodnim”, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Spotkanie było bardzo obfite w historyczne informacje. Pokazano między innymi trzy historyczne fotografie znajdujące się w zbiorach Ośrodka, o których opowiadał p. Marcin Fedorowicz, z Pracowni Ikonografii.

SAM_4075
SAM_4079

Zniknięcie nazistowskiej kręgielni na Wieniawskiej. 23 października rozebrano dawny budynek gospody Ulmen, gdzie znajdowała się między innymi kręgielnia. Było to miejsce rozrywki dla oficerów SS okupujących przez okres II wojny światowej nasze miasto. W ubiegłym roku Magistrat sprzedał działkę prywatnemu inwestorowi – lokalnej firmie Orion – pod budowę wielkiego biurowca. Budynek kręgielni był obiektem dawnej dzielnicy niemieckiej w Lublinie. Stanowił ważną wartość historyczną. Niestety nie został wpisany do rejestru zabytków, czego efektem jest wszechogarniająca pustka na działce nr 15.

Odkrycie na Bernardyńskiej. Podczas budowy sieci ciepłowniczej na ul. Bernardyńskiej, robotnicy odnaleźli tajemniczy drewniany element. Okazało się że jest to konstrukcja w formie koryta mająca ok. 4 m. długości. Po wstępnej weryfikacji przez archeologów, okazało się, że prawdopodobnie jest to rodzaj kanału ściekowego. Wstępnie odkrycie zostało datowane na wiek XVII.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *