Pierwsze podróże napowietrzne w Lublinie.

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

29 czerwca 1894 roku doszło do nadzwyczajnego wydarzenia. Po raz pierwszy w naszym mieście można było zobaczyć wznoszący się w powietrze obiekt latający.

Wyczynu tego dokonała znana „aeronautka i spadochronistka” zwana Miss Wandą. Owego dnia mieszkańcy Lublina mieli nie lada atrakcję. Wszyscy zebrawszy się w Ogrodzie Saskim, poczęli podziwiać jak nieustraszona, filigranowa kobieta unosi się nad ich głowami. Ponadto po raz pierwszy został zaprezentowany skok spadochronowy z balonu. Na koniec pan Żyźniewski urządził pokaz sztucznych ogni.

Niestety nie wiadomo kto ukrywał się pod pseudonimem Miss Wandy, gdyż w tamtych czasach takie zajęcia były uważane za niegodne kobiety.

Kilka dni później podobne wyczyny można było zaobserwować w wykonaniu p. Zenona Szymańskiego. Na placu przed koszarami około 8 wieczorem zgromadził się kilkutysięczny tłum, złożony z najrozmaitszych warstw ludności miejskiej. O tej godzinie p. Zenon rozpoczął swój pokaz. Balon wzniósł się nad Ogrodem Saskim na wysokość paru tysięcy stóp, następnie śmiałek skoczył ze spadochronu. Wylądował na podwórku nowo-wybudowanego gmachu sądowego. Co najważniejsze, nie odniósł poważnych obrażeń.

Żródło:

M. Gajewski, „Lubelski Klub Lotniczy. Aeroklub Lubelski w okresie II Rzeczpospolitej, Zwierzyniec 2012, s. 7-9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *