Niepozorna ulica, nietuzinkowy patron – Teodor Gruell – Gretz

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Wieżę Trynitarską i Rynek łączy uliczka, która ma niezwykłego patrona. Niektórzy Lublinianie niekiedy zapewne zastanawiają się kim był  Teodor Gruell – Gretz.

Otóż pod koniec XVIII wieku pełnił on ważną urzędową funkcję w mieście. Był mianowicie pierwszym, po uchwaleniu Konstytucji 3-go Maja prezydentem Lublina. Z pochodzenia Niemiec, urodzony na Warmii. Do naszego miasta przybył w 1780 roku. Pięć lat później został aptekarzem Trynitarzy.  Po kilku latach posługi otrzymał od nich aptekę, którą sam zarządzał. W 1788 roku przyjął pełnoprawne obywatelstwo miejskie, co umożliwiło mu kandydowanie do ławy, a później rady lubelskiej.

Teodor Gruell-Gretz, prezydent Lublina
Ulica Teodora Gruella-Gretza – widok od strony Rynku. @rynek_lubelski via Instagram

Po stanowisko prezydenta miasta sięgnął w 1792 roku.  W ciągu niespełna 2 lat urzędowania przyczynił się niezmiernie do uporządkowania miasta. Przeprowadził ujednolicenie numeracji posesji, zajmował się sprawami szkolnictwa i opieki lekarskiej. Rozpoczął także prace nad poprawieniem jakości infrastruktury drogowej, a także nad podniesieniem poziomu gospodarki komunalnej i stanu sanitarnego miasta. W 1794 roku został ponownie wybrany na urząd prezydenta, jednakże odmówił pełnienia tej funkcji. Podczas insurekcji kościuszkowskiej był powstańczym aptekarzem. Dostarczał lekarstwa rannym. W czasach Księstwa Warszawskiego stał się jednym z założycieli i dygnitarzem loży wolnomularskiej – Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego Wolność Odzyskana utworzonego w 1811 roku.

Źrodło:

„Kurier Lubelski” 1995 nr 227 [http://biblioteka.teatrnn.pl/ – dostęp luty 2016]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *