Jakie podatki płacili Lublinianie w 1826 roku?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1826 roku władze miejskie, zaniepokojone niedoinformowaniem mieszkańców w kwestiach podatków, pragnęły poinformować ich o należnościach wymaganych w bieżącym roku. Mając oczywiście na uwadze, że niektórzy Lublinianie z powodu braku informacji „nie mogli” uiścić opłaty.

W tym celu ówczesny Urząd Municypalny sporządził informację, która miała zostać rozpropagowana do każdego domu. To właśnie z tego źródła czerpiemy dziś informacje nt. rodzajów nakładanych na mieszkańców obciążeń.

I tak w miesiącu styczniu i czerwcu lublinianie musieli uiszczać tzw. Szarwark. Na początku roku płacono szarwark wiosnowy, w czerwcu – jesienny. W marcu i we wrześniu płacono 2 raty: podymnego zwyczajnego i podymnego podwyższonego o 50% oraz podatku ogniowego (prawdopodobnie rodzaj ubezpieczenia przed ogniem). Na miesiąc kwiecień ustalono specjalną składkę na oświetlenie Latarń. W sierpniu składano się na „posługę Transportową”.

urzad_municypalny

Źródło:
Urząd Municypalny Miasta Wojewodzkiego Lublina. [Inc.:] Odbieraiąc częstokroć od Obywateli Miasta Lublina zażalenia iż z powodu niewiadomości o terminach wypłat Podatków Skarbowych czasem niesłusznie znoszą exekucye […] : Lublin dnia 23 Grudnia 1826 r. , [https://polona.pl/item/43527589/0/ – dostęp październik 2016]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *