Lubelska Wytwórnia Części Lotniczych W. Stelmaszyk

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1932 roku w naszym mieście powstała Lubelska Wytwórnia Części Lotniczych p. Władysława Stelmaszyka. Od początków swojego istnienia owa fabryka specjalizowała się w produkcji obrotników do karabinów maszynowych dla lotnictwa wojskowego.

Władysław Stelmaszyk LublinFirma dość szybko osiągnęła rozwój. Zaczęło być o niej głośno w Europie. Spotkała się z wieloma wyróżnieniami m. in. na Międzynarodowej Wystawie Lotniczej w Mediolanie, na Wystawie Lotniczej w Sztokholmie, czy na Wystawie Przemysłu Metalowego w Warszawie. Z uznaniem wyrażano się również o stoisku firmy na Wystawie Lotniczej we Lwowie w 1938 roku. Tam oprócz obrotników, wytwórnia wystawiła nowy przyrząd do momentalnego uwalniania się lotnika od wszelkich krępujących go pasów, za co odznaczona została srebrnym medalem. Było to już drugie tak wysokie odznaczenie. Albowiem w 1937 roku medal o takim samym kolorze dyrektor Stelmaszyk otrzymał z rąk Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Firma nie ograniczała się jedynie do produkcji części lotniczych. Także w 1937 roku jej wspaniałomyślny dyrektor utworzył dział samochodowy. I tak rozpoczęto tam wszelkie remonty samochodów, zarówno karoserii jak i silników.  Wytwórnia obsługiwała samochody każdego typu, ale szczególnymi względami otaczała Polskiego Fiata, ponieważ była koncesjonowaną stacją obsługi tej marki. Od kwietnia 1938 roku firma zaczęła zajmować się produkcją karoserii i przyczepek samochodowych.

 

Placówka działała również społecznie. Na przykład w obliczu zagrożenia zbrojnego złożyła hojny dar na Fundusz Obrony Narodowej. W dniu imienin dyrektora, personel fabryki zafundował radioodbiornik jednej ze szkół powszechnych. Od ponad roku Wytwórnia otoczyła opieką szkołę powszechną w Ludomach (pow. Oborniki). Jak okazało się firma przekazała ponad 500 zł na zakup pomocy naukowych dla tej szkoły, zakup podręczników i przyborów szkolnych dla biednych uczniów i zapewniła im dożywianie.

Źródło:

Express Lubelski i Wołyński, 1938 nr 288, [http://dlibra.umcs.lublin.pl/ – dostęp kwiecień 2017]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *