Uniwersytet i biblioteka w Głusku

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1916 roku w całej Polsce był istny „bum” na zakładanie szkół ludowych. Nie inaczej było w Głusku, gdzie powstał Oddział Lubelskiego Towarzystwa Krzewienia Oświaty, tzw. Uniwersytet Ludowy, który w późniejszym okresie otworzył też swoją filię w Mętowie.

Miał on za zadanie dokształcać dorosłych poprzez wygłaszane wykłady na różne tematy. Po roku działalności uniwersytetu Głusk wzbogacił się o 16 wykładów publicznych: 2 z dziedziny nauk lekarskich, 1 z dziedziny agronomii, 1 z historii, 8 z zakresu nauk społecznych i 4 z prawoznawstwa. Tak prezentowała się sekcja wykładowa. Drugą sekcją była sekcja czytelnicza, która stworzyła tu publiczną bibliotekę i czytelnię. Biblioteka głusecka liczyła 400 woluminów. Z czasopism można było czytać: Ziemię Lubelską, Głos Lubelski, Codzienny Kurier Ilustrowany, Strzechę, Gazetę Świąteczną, Lud Katolicki, Wyzwolenie. Bibliotekę i czytelnię prowadził legionista werbunkowy p. Przychodny.

Przy uniwersytecie w Głusku powstały jeszcze 2 sekcje: teatralna i obchodów rocznic narodowych. Kółko teatralno-amatorskie dało widowni kilka przedstawień, przyjmowanych przez publiczność z entuzjazmem. Były to takie sztuki jak „Akademik”, „Bartek z pod Krakowa”, „Za sztandarem”, „Na przekór” i „Żyd w beczce”. Komitet obchodów rocznic narodowych zorganizował między innymi 126-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Źródło:

„Ziemia Lubelska”, 1917 nr 309, [https://polona.pl/item/ziemia-lubelska-r-12-nr-309-22-czerwca-1917,MTc1MzMxODc/1/#info:metadata – dostęp luty 2020]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *