Do historii fabryki Plage i Laśkiewicz w Lublinie – nowe fakty

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Historia naszej lubelskiej ziemi w wielu dziedzinach życia pozostaje nieodkryta. Mam dla Was nową informacyjną cegiełkę z historii Fabryki Samolotów Plage i Laśkiewicz w Lublinie.

Bombowy Fokker F VII, produkowany w Lublinie. Fot. ze zbiorów p. Macieja Bernata

W 1928 roku naczelnym dyrektorem fabryki był inż. Zygmunt Zakrzewski. To właśnie w tym roku zakład miał rozszerzyć działalność o nowy typ samolotów „Fokier”. To wtedy podpisano umowę z Departamentem IV Lotnictwa przy Ministerstwie Spraw Wojskowych na zakup nowych samolotów, które miały być wyprodukowane w ciągu 1928 i na początku 1929 roku.

W związku z tym Zygmunt Zakrzewski odbył podróż do Amsterdamu, do tamtejszych Zakładów „Fokiera”, by obejrzeć proces produkcji tych różniących się od naszych lubelskich samolotów. Różniły się one tym, iż posiadały stalowy kadłub przy drewnianej konstrukcji skrzydeł.

W Lubelskich Zakładach wykonywanie tych maszyn było możliwe. Niektóre działy tej fabryki zostały przebudowane. Powstało też kilka nowych hal warsztatowych.

Więcej o Fabryce Samolotów Plage i Laśkiewicz w Lublinie znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło:

Przegląd Komunikacyjny : organ informacyjny poświęcony sprawom komunikacji : wydawnictwo Ajencji Wschodniej. R. 2, nr 22 (kwiecień 1928)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *