Prezentowaną mapę Lublina z 1829 roku wykonał Feliks Tomasz Bieczyński – lubelski inżynier wojewódzki. Widnieje na niej przyszła ulica Lipowa.
Przyjrzyjmy się dzisiejszej ulicy Lipowej. Jak widać na mapie, w roku jej powstania jeszcze jej nie używano. Biegła tędy prawdopodobnie ścieżka o specyficznym ukształtowaniu. Była to jedna z linii dawnych okopów miejskich, wówczas stanowiących granicę miasta. Świadczy o tym fakt oznaczonej rogatki w okolicy dzisiejszego skrzyżowania al. Racławickie – Lipowa – Krakowskie Przedmieście.

Dopiero w 1840 roku dokonano poszerzenia i wybrukowania ulicy. Stało się to pod nadzorem Dozoru Kościelnego z Antonim Kozyrskim jako prezesem na czele. Wtedy zasypano widoczne na mapie pozostałości dawnych szańców miejskich. Ulica Lipowa miała wówczas charakter alei z wąską jezdnią i żwirowanym, obsadzonym szpalerem lip i grabów, pasem dla pieszych oraz konduktów pogrzebowych.
Więcej na temat ulicy Lipowej przeczytasz w tym artykule.
Źródło:
Lublin. Plan miasta Lublina, [https://polona.pl/item/lublin-plan-miasta-lublina,MTE5MzY4MTc0/0/#info:metadata – dostęp maj 2020]