Mumia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Od dłuższego czasu w Zespole Szkół Ekonomicznych trwa generalny remont. Odnawiany jest zarówno front jak i wnętrze budynku.

Lubelską i ogólnopolską prasę zelektryzowała wiadomość w ten długi weekend o znalezionej na strychu placówki mumii. Była ona wmurowana w jeden z filarów. Niestety po dwudniowych poszukiwaniach w dawnej prasie nie znalazłem wzmianek o przywiezieniu takiego zabytku do Lublina przez Augusta Vettera. Informację taką podało Miasto Lublin na swoim profilu Facebookowym. Znalezisko zostało już zabezpieczone.

Jakie będą kolejne losy mumii tego jeszcze nie wiemy. Ale fajnie by było by mogła zostać w naszym mieście. Najciekawsze, jak dla mnie jako historyka jest to, czyje ciało zostało tam pochowane.

Szkoła rozpoczęła działalność 2 listopada 1902 roku. Jej siedziba początkowo mieściła się przy ul. Królewskiej.

W 1903 roku powołane Towarzystwo Pomocy dla Szkoły Handlowej zajęło się budową nowego gmachu. Rok później, po śmierci Mieczysława Wolskiego, kiedy kierownictwo nad Radą Opiekuńczą przejął August Vetter, przystąpiono do wykupienia działki po skasowanym klasztorze bernardynek i rozpisano konkurs na projekt nowej szkoły. Na samym początku roku 1905 dokonano wyboru projektu, oznaczonego jako „Czerwony Pierścień”. Jego autorami byli warszawscy architekci: Józef Holewiński i Teofil Wiśniewski. 5 września 1906 roku przyjęła w swe progi pierwszych uczniów.

Więcej na temat szkoły możesz przeczytać w tym artykule: Zespoł Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *