Dawny sklep meblowy przy Chopina 4a może zostać przebudowany

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Informację taką podał na swoich łamach Dziennik Wschodni.

Modernistyczny budynek wpisany do gminnego rejestru zabytków został zaprojektowany przez znanego lubelskiego architekta Tadeusza Witkowskiego.

Powstał w 1956 roku na potrzeby Centrali Zjednoczenia Przemysłu Drzewnego. Zajmowała się ona zakupem i sprzedażą w kraju i za granicą wszelkich wyrobów drzewnych. Wtedy też zawisł ba budynku znany lublinianom szyld MEBLE, pisany czcionką z lat 50. Różne były jego losy, wraz ze zniknięciem, kiedy budynek przejęło Chińskie Centrum Handlowe.

Następnie dom handlowy został przejęty przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Domar”, które do 2016 roku było właścicielem nieruchomości. Po tym roku budynek wpadł w ręce spółki Movimento.

Dawny gmach Centrali Zjednoczenia Przemysłu Drzewnego – Chopina 4a, zdjęcie z Google Street View.

Plany na utworzenie tutaj hotelu są już znane co najmniej od 2018 roku. Z Gazety Wyborczej z 2018 roku lublinianie już mogli się dowiedzieć, że nowy właściciel zapowiedział utworzenie czterogwiazkowego hotelu z restauracją na parterze. Przejściowym etapem był gastrobar Heban i chiński sklep.

Dzisiaj temat odżywa w lubelskiej prasie. Zwłaszcza że pojawił się pomysł nadbudowy gmachu, tj. podwyższenia poddasza z zachowaniem jego kształtu, na które częściowo zgadza się miejski konserwator zabytków. Oczywiście szczegóły będą dopracowywane. Nie mniej trzeba napomnieć, że już wcześniej gazety donosiły o prośbach na większe przebudowy gmachu domu meblowego. Za każdym razem odpowiedzi na nie były odmowne.

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *