Twój koszyk jest obecnie pusty!
Masz książkę, która zasługuje na życie? Sprzedaj ją do Kiosku! Sprawdź!
„Serca milionów ludzi pracy na całym świecie przepełnione są gorącą miłością do Ciebie Wielki Stalinie” – tak rozpoczynał się numer Sztandaru Ludu z 1949 roku. Był to rok okrągłych – 70. urodzin Wodza. Podczas 70-rocznicy urodzin Towarzysza Stalina w ramach Dnia Pracy Stalinowskiej, Lubelska klasa robotnicza chwaliła się wypełnionymi zobowiązaniami:
ZAMIAST 165% — 182% WYKONAŁ „ETERNIT”. Pracownicy Fabryki Wyrobów Eternitowych w Lublinie postanowili ku czci Generalissimusa Stalina wykonać produkcję eternitu w 165%. Tymczasem dzięki wydajnej pracy robotników wykonano 182% normy, czyli dodatkowe zobowiązania przekroczono o 17%.
WIĘCEJ WYKONAŁA RÓWNIEŻ HUTA SZKŁA ,,TATARY”. Podobnie było również i w Hucie Szkła „Tatary” w Lublinie. Pracownicy zobowiązali się przekroczyć dzienny plan produkcji butelek o 8%, czyli, wykonać 108%
Wykonali natomiast w ciągu dnia 117% normalnego planu dziennego.
BUCZKOWCY OSIĄGNĘLI WYSOKIE PRZEKROCZENIE NORM. W Fabryce Obuwia im. Mariana Buczka do udziału w Dniu Pracy Stalinowskiej przystąpiły 133 osoby. Przeciętnie uzyskano po 120—130% dziennej normy. Zarówno w pracy indywidualnej jak i zbiorowej w wielu w ypadkach poważnie przekroczono podjęte zobowiązania.
WARTOŚĆ 600 000 ZŁ. POSIADAŁY WYROBY SPÓŁDZIELNI PRACY „PRZYSZŁOŚĆ”. W Dniu Pracy Stalinowskiej Spółdzielnia Pracy „Przyszłość” w Lublinie wyprodukowała dodatkowo 100 par obuwia, co przedstawia wartość 600.000 zł. W ten sposób ,.Przyszłość” wykonała swoje zobowiązania, jakie podjęte zostały z okazji 70 rocznicy urodzin Generalissimusa Stalina.
77,14% PONAD NORMĘ OSIĄGNIĘTO W BROWARACH LUBELSKICH. Pracownicy browarów lubelskich przystąpili do realizacji swoich zobowiązań również z wielką energią. Dzięki temu w dniu 20. XII. w browarach przekroczono plan produkcji dziennej o 77,14% czyli osiągnięto 177,14% normy.
FABRYKA WAG MIAŁA TAKŻE PIĘKNE OSIĄGNIĘCIA. Z zapałem pracowali również robotnicy Państwowej Fabryki Wag Uchylnych „Caudr“. Przeciętnie osiągnięto tam przekroczenie norm dziennych o 30— 40%.
DROŻDŻOWNIA I GORZELNIA PRZEKROCZYŁY PLAN MIESIĘCZNY. W Drożdżowni i Gorzelni Lublin plan miesięczny do dnia 19 XII. br. wykonano w 93,57%. W Dniu Pracy Stalinowskiej, dzięki wzmożonemu wysiłkowi załogi, osiągnięto nie tylko wykonanie planu miesięcznego, ale go nawet przekroczono, uzyskując 102,66%.
Punktem centralnym uroczystości obchodu 70 rocznicy urodzin Generalissimusa Stalina w Lublinie była uroczysta Akademia w Teatrze Państwowym, na którą przybyły tysięczne rzesze robotników i inteligencji pracującej.
Po zagajeniu akademii przez I sekretarza KM PZPR tow. Szymańskiego i powołaniu do prezydium czołowych działaczy klasy robotniczej oraz przodowników pracy, obszerny referat o Józefie Stalinie jako 'wielkim wodzu i nauczycielu mas pracujących całego Świata wygłosił I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR tow. Stanisław Łapot. Przemówienie tow. Łapota było wielokrotnie przerywane burzliwymi oklaskami i okrzykami na cześć
Wielkiego Stalina, które po ostatnich słowach mówcy przybrały charakter żywiołowej manifestacji.n
W bogatej części artystycznej, organizowanej przez „Artos’ wzięły udział najlepsze świetlicowe zespoły robotnicze i szkolne, chór Związku Śpiewaczego i orkiestra Filharmonii.
Załogi huty, fabryki łańcuchów „Karwina-Trzyniec” i „Karbacidu” oraz pracownicy zatrudnieni przy budowie bazy
lniarskiej zebrały się w świetlicy Państwowej Huty Szkła „Tatary” . Referat II sekretarza KW PZPR tow. Gabary o życiu Wodza i Nauczyciela Mas Pracujących całego świata — Towarzysza Stalina został przyjęty potężną manifestacją serdecznych uczuć.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Liceum Pedagogicznego z bogatym programem pieśni i recytacji, oraz zespól Powszechnego Uniwersytetu Związków Zawodowych, który odegrał obrazek sceniczny Majakowskiego pt. „Stalin w Carycynie” oraz wykonał szereg deklamacji solowych, zbiorowych i pieśni związanych z osobą Generalissimusa Stalina.
Urodziny Stalina były doskonałym momentem na otwieranie nowych placówek dla masy pracującej. W ramach zobowiązań podjętych dla uczczenia 70-tej rocznicy urodzin Generalissimusa Stalina zostały oddane do użytku mieszkańców Lublina punkty handlu uspołecznionego, dawno oczekiwany Bar Mleczny CSMJ i 3 sklepy mięsne (w tym jeden wzorcowy) Lubelskiej Ekspozytury Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego.
Mieszczący się w budynku przy ul. Krakowskim Przedmieściu 29, a więc w centrum miasta i w najbliższym sąsiedztwie UMCS, Bar Mleczny wypełniał lukę w sieci placówek zbiorowego żywienia. Z kolei wzorcowy sklep mięsny przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 był wyposażony w specjalną chłodnię oraz lady ochładzane elektrycznością i mógł dziennie rozprowadzić do 6 ton wyrobów mięsa. Pozostałe 2 sklepy mięsne zostały
otwarte przy ul. Pawiej i Kunickiego.
Źródło:
Sztandar Ludu, 1949 nr 352, [http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/docmetadata?id=26178&from=publication – dostęp wrzesień 2021]
Pomagamy
Chcesz zamówić artykuł sponsorowany?
Szukaj ofert na Linkhouse i Whitepress
Obserwuj nas
Dodaj komentarz