Gdy powstawał stadion przy Al. Zygmuntowskich

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Były lata powojenne. Miasto odradzało się z wojennej zawieruchy. Wnet w czyn społeczny wstąpiła lubelska młodzież. Stadion miał być ukończony na 1 maja 1949 roku.

Lubelski Klub Motocyklowy bez żadnych subwencji, własnymi środkami przy pomocy społeczeństwa sfinansował budowę toru. Roboty ziemne zostały wykonane przez młodzież lubelskich szkół średnich w akcji „Służba Polsce”. Do jego budowy użyto 1500 t żużlu i 2000 t podkładu z gruzu. Ostatecznie na wiosnę 1949 roku otrzymał jeszcze 500 t żużlu. W kwietniu 1949 roku komisja PZM przyjęła tor motorowy. Okazuje się że wówczas był to 4. tego typu tor w Polsce. Pierwsze zawody miały odbyć się w dniach 8 i 9 maja. Jednakże z powodu urządzenia tam Biegu Narodowego, organizację zawodów żużlowych przeniesiono na 14 i 15 tego samego miesiąca.

SZWEDROWSKI NA TORZE

W chwili gdy komisja oglądała tor zjechał z nasypu, jak to określała ówczesna prasa „lubelski pupilek żużlowy”, członek sekcji motorowej MKS przy LKM Włodzimierz Szwendrowski, dla sprawdzenia toru. Stadion zagrał echem srebrnej górnej 560-ki NSU bez tłumików. Za chwilę maszyna kładła się gładko na wirażu. Spod tylnego koła tryskała fontanna żużlu.

TRZY WYJĄTKOWO PRACOWITE UCZENNICE PRZY BUDOWIE STADIONU SPORTOWEGO

Przy pracach nad budową stadionu sportowego (nad rzeką Bystrzycą), który dzięki ofiarnej pracy lubelskiej młodzieży szkół z każdym niemal dniem przybierał odświętną końcową szatę, wyróżniły się w pracy następujące uczennice z gimnazjum Unii Lubelskiej: Szewczykówna Irmina, Bronikowska Izabela oraz Obroślińska Zofia.

PIERWSZY MECZ?

Prawdopodobnie 1 maja rozegrano też jeden z pierwszych meczów piłkarskich. O godzinie 17.30 na płycie nowego stadionu zmierzył się klub sportowy „Metalowiec” i związkowy klub sportowy „Lubzel”.

Źródła:

Sztandar Ludu, 1949 nr 112, [http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/docmetadata?id=25811&from=&dirids=1&ver_id=&lp=3&QI= – dostęp styczeń 2022]

Sztandar Ludu, 1949 nr 114 [http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/docmetadata?id=25813&from=&dirids=1&ver_id=&lp=2&QI= – dostęp styczeń 2022]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *