Nasz nowy CPK… i co dalej?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Przy ulicy Dworcowej powoli kończy się budowa nowego dworca metropolitarnego. Nie bez powodu nazwałem go małym CPK, gdyż stanie się on częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Lublina. Przecież niedaleko mamy kolej, a ważnym składowym elementem będą także miejskie autobusy.

Nie sposób jest tu nie zaznaczyć historycznego kontekstu. Przypomnijmy w tym miejscu chociażby rok 1877. Budowa kolei nadwiślańskiej, a zarazem dworca kolejowego pociągnęła za sobą wiele korzyści, nie tylko finansowych. Wówczas południowej części miasta praktycznie nie było. Rozwój komunikacji wpłynął na zwiększenie dynamiki rozwoju przemysłu. Nowe zakłady zaczęto budować  w południowej części Lublina, za względu na bliskie położenie kolei. Pod względem ekonomicznym bardziej atrakcyjne było na przykład Przedmieście Piaski, Kośminek, Tatary, Bronowice czy Dziesiąta.

Jak będzie dzisiaj? Nie oszukujmy się i nie oczekujmy, aż tak spektakularnych zmian. Z rejonu ulicy Dworcowej powstanie swoisty „hub” komunikacyjny miasta, więc w najbliższych latach zapewne czeka nas wzrost zainteresowania inwestycjami w jego okolicy. Mam na myśli tutaj na przykład nowe zaplecze hotelowe, które w naszym mieście skoncentrowało się głównie w ścisłym centrum Lublina. Jednakże pól do popisu inwestorzy nie mają za wiele. Jedynie ciekawym kąskiem mogą być tereny po cukrowni, które jak dobrze kojarzę już są wystawione na sprzedaż za dość intratną sumkę. W pobliżu stadionu krok za krokiem powstaje już Lubelska Akademia Futbolu. Niewątpliwie ta część Lublina posiada jeszcze potencjał do rozwoju.

Mam także nadzieję, że dzięki tym zmianom poprawi się też wizerunek miasta od strony społecznej. Zarówno ulica Kunickiego jak i 1-Maja są dość zaniedbane i rzec by można, że nawet społecznie nie dostosowane do nowej już całkiem nieodległej rzeczywistości. Należałoby pochylić się nad losem tych ulic, by przyjezdni goście nie musieli oglądać przeróżnych scen. Iskierką nadziei na te zmiany są ostatnie prace przeprowadzone przy dawnej ulicy Foksal, gdzie nastąpiła wymiana nawierzchni i oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy