„Miłość, miłość w… Lublinie” czyli Sylwester 1937/38 z Polskim Radiem

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1937 roku Polskie Radio postanowiło urządzić „wieczornicę sylwestrową” w Domu Żołnierza w Lublinie, a na niej odbyła się specjalna audycja, która objęła wszystkie rozgłośnie w kraju. 31 grudnia z Warszawy do Lublina wyruszył specjalny pociąg z napisem „Sylwester w Lublinie” (wyposażony w wagon barowy i dancingowy), który przywiózł zarówno mieszkańców stolicy jak i zespół artystyczny Polskiego Radia. Zabawę urządzono w ramach tzw. pomocy zimowej dla osób bezrobotnych. Goście z Warszawy mieli również okazję przed zabawą zwiedzić miasto z przewodnikiem.

W skład tego zespołu wchodzili: mała orkiestra Polskiego Radia pod batutą p. Zdzisława Górzyńskiego, p. Aniela Szlemińska, p. Aleksander Wasiel, siostry Burskie, czwórka rewellersów oraz świetny humorysta p. Henryk Ładosz. Z lubelskiej strony udział w zabawie wzięli: lubelska orkiestra symfoniczna i chór „Echo” pod dyrekcją E. Dziewulskiego.

Program zabawy zaplanowano od godziny 21 do 2 w nocy.

Od kilku dni w Domu Żołnierza panował istny rejwach. Kilkadziesiąt osób pracowało dzień i noc na dekoracją sal. Monterzy pod kierownictwem inżynierów Polskiego Radia zakładali instalacje. Do dyspozycji gości oddano cały budynek ze wszystkimi salami.

Zakup naszą publikację,

w której zebraliśmy dotychczasowe nasze odkrycia związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia

Jedną z sal udekorował student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie p. Teodor Gałysz przy współudziale pp. inż. Barszczewskiego i Stefańskiego oraz uczniów Szkoły Budownictwa w Lublinie. Dekoracje sali teatralnej zostały oparte o motywy humorystyczne obrazujące najcharakterystyczniejsze audycje radiowe. Sala górna gimnastyczna była udekorowana w stylu gotyckim. Cały gmach był rzęsiście oświetlony, a jedną z największych atrakcji były efekty świetlne w czasie tańca. Dla amatorów ruchu przeznaczone były dwie sale.

Źródło:

Express Lubelski i Wołyński, 1937, R. 16, nr 359, 361 [http://bc.wbp.lublin.pl/ – dostęp grudzień 2022]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *