Powojenne Święto Kobiet – 1947

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1947 roku Lublin jak i inne miasta w Polsce świętował Dzień Kobiet. Uroczystości z 8 marca poprzedziły uroczyste akademie w zakładach pracy. Połączono je z wręczaniem nagród w postaci premii lub listów pochwalnych dla najbardziej zasłużonych pracownic.

8 marca o godzinie 11.00 wszystkie kobiety zwolnione z pracy przybyły na PI. Łokietka, skąd wyruszył pochód wzdłuż Krakowskiego
Przedmieścia. Pochód zatrzymał się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie przy dźwiękach „Roty” złożono dwa wieńce.

O godzinie 12.oo w przybranej sztandarami i zielenią sali Domu Żołnierza odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli przedstawiciele władz, wojska, partii politycznych, organizacji społecznych i młodzieżowych. Referat o roli kobiety w życiu państwowym i społecznym wygłosiła ob. Zaleska. W dalszym ciągu akademii odczytano rezolucję, w której kobiety Lublina, solidaryzując się z kobietami całej Polski, żądaja podpisania traktatu pokojowego z Niemcami w Warszawie.

W części artystycznej wzięli udział artyści Teatru Miejskiego w osobach pp. Buyno i Cybulskiej, uczniowie Szkoły Dramatycznej, oraz orkiestra wojskowa. Po części artystycznej ob. Jankowska odczytała listę kobiet odznaczonych za wydajną pracę oraz tych,
którym jako matkom licznego potomstwa przyznano Brązowe, Srebrne i Złote Krzyże Zasługi.

Impreza w Cukrowni

W tym też czasie w Cukrowni Lublin odbyła się uroczysta akademia w ramach Święta Kobiet. Na akademii przemawiali: dyrektor Cukrowni oraz, przedstawicielka Obywatelskiej Ligi Kobiet, która wygłosiła referat „O roli kobiety w dzisiejszej rzeczywistości”.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie nagród w postaci: 5 premii pieniężnych po 1.000 zł., które otrzymały najbardziej zasłużone pracownice fizyczne Cukrowni, 5 listów pochwalnych za pilność i obowiązkowość oraz przeszeregowanie do wyższych grup 5-ciu pracownic umysłowych.

W części artystycznej wzięła udział orkiestra Cukrowni. Akademię zakończyła wspólna „herbatka”.

W Zarządzie Miejskim

Z okazji Międzynarodowego Święta Kobiet odbyła się uroczystość odznaczenia wyróżnienia pracowniczek Zarządu Miejskiego..
13 pracownic otrzymało dyplomy za wydajną prace. 10 awansów do wyższych grup i 10 czeków po 5.000 złotych.

Źródło:

Gazeta Lubelska, 1947 nr 66 [https://dlibra.kul.pl/dlibra/publication/36307/edition/36317/content – dostęp grudzień 2022]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *