Powstanie Fan Clubu The Beatles w Lublinie

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Od 1962 roku The Beatles stopniowo wkraczali w kulturę młodzieżową PRL-u. Jednakże popularne wówczas zachodnie winyle były trudno dostępne dla polskich słuchaczy. W Lublinie jedyną możliwością do ich nabycia były cykliczne zjazdy sprzedawców płyt w Lubelskim Domu Kultury.

Istny boom na muzykę tej niezapomnianej grupy rozpoczął się po śmierci Johna Lenona w 1982 roku. W Polsce na potęgę zaczęły powstawać kółka zainteresowań oraz fan kluby Beatlesów, które nie przetrwały próby czasu. Lubelski klub nieprzerwanie istniał kolejne 8 lat do 1990 roku. Innymi najdłużej działającymi były kluby położone w Krakowie i Warszawie.

Początki zrzeszenia nie były łatwe. Od 13 grudnia 1981 roku obowiązywał w Polsce stan wojenny. Był totalny zakaz zgromadzeń. Niezależni artyści mieli też kłopoty z prezentacją własnej sztuki. Promocja zachodnich wykonawców też napotykała trudności. Jedynym sposobem na działanie gan klubu było objęcie go opieką przez klub osiedlowy.

I tak zapoczątkowanie istnienia Fan Club-u umożliwił osiedlowy klub spółdzielni mieszkaniowej Czechów „Akord” przy ul. Smyczkowej 4 (poddasze bloku), w którym była odpowiednia sala i oprzyrządowanie. Projekt samemu kierownictwu przedstawił Krzysztof Jan Werner – prezes.

Żeby Fan Club mógł w pełni funkcjonować, musiał przejść trzy miesięczny okres próby. W tym czasie musiał poruszać serca mieszkańców Czechowa jak i całego Lublina. Fan Club musiał mieć charakter społeczny oraz obowiązkowo jego działalność musiała być nadzorowana przez oddelegowanego pracownika klubu spółdzielni. I tak Fan Club zespołu The Beatles ukonstytuował swoją działalność.

Oficjalnie Fan Club The Beatles w Lublinie oficjalnie rozpoczął działalność pierwszym spotkaniem 1 października 1982 roku w Międzynarodowy Dzień Muzyki. Uczestnikami pierwszych październikowych spotkań byli głównie studenci zaproszeni przez Prezesa z Akademii Medycznej i ich znajomi. Dość udane spotkania przyciągały coraz więcej zainteresowanych.

Klub co tydzień prowadził spotkania, na których dokonywano prezentacji zdobytych płyt winylowych ulubionego zespołu. Udział mogli też wziąć młodzi adepci muzyki. W założeniach miały być prowadzone również zajęcia z nauki gry na instrumentach. Każde spotkanie miało charakter wielowymiarowego, dyskusyjnego klubu muzycznego przy dosłownej herbacie, dzięki czemu można było posłuchać, poznać i zrozumieć Beatlesów oraz muzykę pokrewnych zespołów. Do samego końca działalności 30 marca 1990 roku, nieopisaną tradycją było rozpoczynanie i kończenie spotkań wykonaniem „Yellow Submarine in Pepperland”, które stało się oficjalnym hymnem Fan Clubu.

Źródło:

Strona Fab Klubu https://www.fcbeatleslublin.pl/o-fan-club-ie/historia

Jedna odpowiedź do „Powstanie Fan Clubu The Beatles w Lublinie”

  1. Awatar FCBeatlesLublin-PL

    Bardzo ważnym etapem w działalności lubelskiego Fan Club-u The Beatles była przeprowadzka do Lubelskiego Domu Kultury przy ówczesnej ulicy Pstrowskiego 12 (obecnie Peowiaków) w połowie 1984 roku. Fan Club (jak na ówczesne czasy) poszerzył swą działalność o wymiar ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. Na przykład Fan Club jako jedyny z całej Polski został wpisany na światową listę fan klubów The Beatles przez ówczesną organizację BeatleCity w Liverpoolu (obecnie spadkobiercą BeatleCity jest The Beatles Story Museum). Poza tym w ramach działalności Fan Club-u zorganizowano pierwszy w Lublinie pokaz video, a także transmisję ze zlotu w ramach lubelskiej rozgłośni radiowej (obecnie Polskie Radio Lublin) w Radiowej Trójce (program transmisji prowadził wówczas Jerzy Janiszewski i Piotr Metz). Lublin jeśli chodzi o Beatlemanię ma naprawdę w czym się pochwalić 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *