Konkurs oraczy w Abramowicach w roku 1859

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Wystawa Bydła Roboczego, konkurs oraczy i ceremonia rozdania nagród, które zostały przyznane przez Towarzystwo Rolnicze, odbyły się w Abramowicach w 1859 roku, w posiadłościach dziedzicznych Pana Strojnowskiego. Mimo nieustannego, intensywnego deszczu, liczni wieśniacy wraz z inwentarzem oraz około czterdziestu kilku oraczy zjechali się na wydarzenie.

Członkowie Towarzystwa oraz sąsiedni mieszkańcy wsi, którzy byli obecni na konkursie, przydzielili każdemu z konkurentów odpowiedni stopień nagrody ustalony przez Towarzystwo Rolnicze. Każdy uczestnik tego dnia został wynagrodzony z własnych funduszy Towarzystwa i został zaproszony na uroczystość wręczenia nagród, która miała się odbyć następnego dnia w parafii Głusk, należącej do dóbr Abramowice.

Dzień później, w obecności licznie zgromadzonych wieśniaków, członków Towarzystwa i właścicieli ziemskich, odbyło się uroczyste nabożeństwo celebrowane przez Biskupa Baranowskiego. Nauczanie odpowiednie do ceremonii wygłosił ojciec Kapucyn. Nastąpiło błogosławieństwo Biskupa, ceremonia rozdania nagród, podziękowanie Bogu za możliwość przeżycia tego wydarzenia i na koniec, gościnne zaproszenie obecnych na obiad przez Pana Strojnowskiego.

W ten sposób, dzień ten, podobnie jak wiele innych tego typu dni, został przeprowadzony w sposób prawie identyczny i podany do publicznej wiadomości w takiej samej formie. Dodatkowo warto zauważyć, że wydarzenie to nie odbiegało od przyjętej formy w żadnym szczególe, zarówno pod względem zaangażowania obywateli, jak i hojnej gościnności gospodarza.

Źródło:

Gazeta Warszawska, 1859 nr 303 [https://polona.pl/item-view/fe76cdf3-24f9-438b-8510-a9a61a0325b3?page=0 – dostęp kwiecień 2024]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *