Wieża w Stołpiu

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Paweł z Lublina zaprasza na film o wieży w Stołpiu.

Wieża w Stołpiu to ruiny średniowiecznej wieży, położonej we wsi Stołpie w województwie lubelskim, około 8 kilometrów od Chełma, tuż przy drodze krajowej nr 12. Ta 17-metrowa konstrukcja na planie prostokąta jest widoczna z daleka i stanowi nieodłączny element krajobrazu regionu. Wieża została zbudowana pod koniec XII wieku i, jak pokazują badania naukowe, funkcjonowała tylko przez około sto lat. Historycy i archeolodzy nie są jeszcze przekonani, do czego służyła ta wieża, a przypuszczenia są różne. Mogła to być budowla obronna, ale też klasztor pustelniczy, ale mogła też należeć do kręgu królewskiego. Wiemy tylko, że wieża została zbudowana w stylu rusko-bizantyjskim.

Wejście do wieży i największe, bogato zdobione pomieszczenie reprezentacyjne znajdowały się na dzisiejszym najwyższym piętrze. Prawdopodobnie była to kaplica. U stóp wieży znajduje się źródło, które kiedyś uważano za lecznicze. Obecnymi mieszkańcami budynku są gołębie 🙂

Zapraszam do lektury obszerniejszego tekstu ze źródłami (Przejdź tutaj).

Kategorie: ,

4 odpowiedzi na „Wieża w Stołpiu”

 1. Awatar archeolog
  archeolog

  Wtam, Panie Andrzeju! W 100 % popieram Pańskie stwierdzenie To jest największa bzdura o jakiej słyszałem. Styl rosyjsko-bizantyjski? Ciekawi mnie jaki styl prezentuje autor tego tekstu. Może kenijsko-buriacki? Brak słów.

  1. Awatar Tomasz Brzuszkiewicz
   Tomasz Brzuszkiewicz

   Postanowiłem opublikować. Bo to co Panowie piszą świadczy tylko o Panach kulturze. Rozumiem kulturalne zwrócenie uwagi. Tak popełniłem błąd, ale to nie znaczy, że musi Pan pokazywać kim Pan jest.

 2. Awatar Myśliciel

  Przecież to proste! Źrodlo było lecznicze więc ktoś musiał go pilnować. A żeby pilnować musiał też zarabiać by miec z czego żyć. Sprzedawał więc wodę a kto wie czy nie poświęconą przez najwyższej rangi kapłana. Pewnie wędrowało tu dużo grzeszników by uzyskać uzdrowienie. W 12 wieku Polska już była chrześcijańska. A tak na serio to miała charakter obronny, strzegła granic miasta i okolic. Z każdej strony wjazdu miasta były takie lub podobne wieże. Przekazywano też dzięki nim różne wiadomości za pomocą ognia , dymu itp. A , że da ślady elementów sakralnych ? Proste ! Hipotetycznie: gdyby na Polskę w jakiś sposób nadciągnął kataklizm , który zniszczyłby całą cywilizacje ale nie zatarł doszczętnie śladów np budynku Sejmu, następni po nas głowili by się jaki charakter nosił ten budynek. Czy czasami nie sakralny skoro w jednej z największych sal( być może kaplicy ) zostały ślady świec ku czci Hanuka.

 3. Awatar Andrzej Sawa
  Andrzej Sawa

  Rosyjsko-bizantyjski?
  Co za bzdura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *