Dworzec kolejowy w Gołębiu wybudowano w 1878 roku. Powstanie budynku było związane z wyznaczeniem jednego z przystanków „Kolei Nadwiślańskiej” w pobliżu miejscowości. Dworzec znajduje się 2,5 km na północ od centrum wsi.
Jest to drewniany obiekt wolnostojący o prostokątnym kształcie, posiadający dwie kondygnacje na ceglanej podmurówce. Na parterze, w centralnej części budynku, znajduje się hol przelotowy. W zachodniej części parteru zlokalizowano pomieszczenia dla dyżurnego ruchu i zawiadowcy stacji. Budynek jest pokryty dwuspadowym dachem pod blachą.
Ciekawostki
Kolej Nadwiślańska to linia kolejowa, której budowę rozpoczęto w 1874 roku i ukończono w rekordowym tempie w 1877 roku. „Żelazna droga” biegła od nadgranicznego miasta Mława (granica pruska) przez Warszawę, Lublin i Chełm, aż do Kowla na linii brzesko-kijowskiej. Linia miała 522 km szerokiego toru, a w 1887 roku pracowało na niej 2364 pracowników.
W pobliżu przystanku w nocy z 12 na 13 września 1943 żołnierze Batalionów Chłopskich wysadzili niemiecki pociąg amunicyjny. Wybuch był tak duży, że było go słychać w odległości kilkudziesięciu kilometrów. Zniszczeniu uległo kilka budynków w Gołębiu i Wólce Gołębiowskiej oraz 200 metrów torów.
Źródła: