Dworzec w Gołębiu

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Dworzec kolejowy w Gołębiu wybudowano w 1878 roku. Powstanie budynku było związane z wyznaczeniem jednego z przystanków „Kolei Nadwiślańskiej” w pobliżu miejscowości. Dworzec znajduje się 2,5 km na północ od centrum wsi.

Jest to drewniany obiekt wolnostojący o prostokątnym kształcie, posiadający dwie kondygnacje na ceglanej podmurówce. Na parterze, w centralnej części budynku, znajduje się hol przelotowy. W zachodniej części parteru zlokalizowano pomieszczenia dla dyżurnego ruchu i zawiadowcy stacji. Budynek jest pokryty dwuspadowym dachem pod blachą.

2021, Fot. Cezary Janisz via Google Maps
2021, Fot. Cezary Janisz via Google Maps

Ciekawostki

Kolej Nadwiślańska to linia kolejowa, której budowę rozpoczęto w 1874 roku i ukończono w rekordowym tempie w 1877 roku. „Żelazna droga” biegła od nadgranicznego miasta Mława (granica pruska) przez Warszawę, Lublin i Chełm, aż do Kowla na linii brzesko-kijowskiej. Linia miała 522 km szerokiego toru, a w 1887 roku pracowało na niej 2364 pracowników.

W pobliżu przystanku w nocy z 12 na 13 września 1943 żołnierze Batalionów Chłopskich wysadzili niemiecki pociąg amunicyjny. Wybuch był tak duży, że było go słychać w odległości kilkudziesięciu kilometrów. Zniszczeniu uległo kilka budynków w Gołębiu i Wólce Gołębiowskiej oraz 200 metrów torów.

2021, Fot. Cezary Janisz via Google Maps

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *