Twój koszyk jest obecnie pusty!
Masz książkę, która zasługuje na życie? Sprzedaj ją do Kiosku! Sprawdź!
Gdy tylko Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego przejął władzę nad krajem, postanowił jak najszybciej odbudować Polskę po brutalnej okupacji hitlerowskiej. Z energią przystąpiono do odbudowy oświaty i kultury.
W 1944 roku Lublin stał się tymczasową stolicą Polski. 5 sierpnia odbyło się pierwsze powojenne zebranie nauczycieli, na którym podjęto decyzję o rozpoczęciu przygotowań do nowego roku szkolnego, planowanego na 1 września. Jednak prawdziwym wydarzeniem, dającym nadzieję w tych trudnych czasach, było założenie nowej uczelni.
UMCS nie był pierwszym uniwersytetem w Lublinie. W 1918 roku powstał Uniwersytet Lubelski (dziś Katolicki Uniwersytet Lubelski), który po wycofaniu się Niemców był zrujnowany i pozbawiony wyposażenia, choć nie na długo.
Warunki stworzone przez tymczasową stolicę spowodowały, że do Lublina zaczęła napływać przedwojenna elita naukowa, rozproszona przez wojenne zawieruchy. Spotykano się głównie w rządowej stołówce przy ulicy Spokojnej, gdzie dyskutowano o przyszłości polskiej nauki. Do tych dyskusji dołączał także prof. Henryk Raabe, ówczesny naczelnik Wydziału Szkół Wyższych w Ministerstwie Oświaty. Po osiedleniu się w Lublinie, zajął się organizacją przyszłych zajęć dydaktycznych i dzielił się zdobytą wiedzą z nowo kształtującym się środowiskiem naukowym.
We wrześniu 1944 roku rozpoczęto cykl Powszechnych Wykładów Uniwersyteckich, które odbywały się m.in. w salach ówczesnego gimnazjum Zamojskiego przy Ogrodowej 14. Wykłady te prowadzili m.in.: Kleiner, Raabe, Stelmasiak, Rytel, Morzycki, Rogalski, Parnas, Małowist i inni. Stanowiły one preludium do powstania nowej uczelni uniwersyteckiej w Lublinie. Władze miasta zaproponowały nadanie jej imienia Mikołaja Kopernika, Marii Curie-Skłodowskiej lub Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
23 października prof. Skrzeszewski zgłosił na posiedzeniu PKWN wniosek o powołanie nowego uniwersytetu w Lublinie, który został zatwierdzony. Początkowo miał on składać się z czterech wydziałów: lekarskiego, przyrodniczego, rolniczego i weterynaryjnego.
Ten uroczysty dzień uczczono bankietem zorganizowanym przez przewodniczącego PKWN w salach Towarzystwa Muzycznego w Lublinie, który zgromadził elitę świata politycznego i naukowego. Przemowę wygłosił premier Osóbka-Morawski, podkreślając rolę inteligencji w nowej rzeczywistości. Przy licznych toastach świętowano powstanie nowej „Alma Mater”.
Początki były bardzo trudne. Uniwersytet nie miał własnych pomieszczeń, więc dokwaterowano go do gimnazjum Staszica. 1 listopada odbyło się pierwsze zebranie profesorów, powołane przez przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej. Przywitała ich pusta sala, a wygodne fotele zastąpiły deski oparte na beczkach z cementem.
Pierwszym rektorem został prof. Henryk Raabe. Uczelnia nie miała własnych przyrządów dydaktycznych, więc zwróciła się o pomoc do społeczeństwa. Pomimo trudnych czasów, wkrótce zaczęły napływać książki, czasopisma i sprzęt. 14 stycznia 1945 roku odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego.
Paweł z Lublina zaprasza na spacer po kampusie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Źródło:
Pomagamy
Chcesz zamówić artykuł sponsorowany?
Szukaj ofert na Linkhouse i Whitepress
Obserwuj nas
Dodaj komentarz