Skorzystaj z darmowej konsultacji SEO – Zobacz więcej

Początki firmy Magierski i S-ka w opracowaniu Pawła Zehner’a

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Pod koniec zeszłego tygodnia zadzwonił do mnie p. Paweł Zehner, aby podzielić się częścią historii rodzinnej i jego związkami ze znaną rodziną Magierskich:

Starsi mieszkańcy Lublina, a także ci, którzy interesują się historią naszego miasta wiedzą czym zajmowała się firma „Magierski i S-ka”. Była to firma branży perfumeryjno-medycznej powstała w połowie XIX wieku, a największą popularność i renomę zdobyła w okresie międzywojennym. Jej sklep znajdował się przy głównej ulicy Lublina –  Krakowskim Przedmieściu 25 (róg ul. Staszica). Właścicielem firmy był Stanisław Magierski, znany nie tylko jako przedsiębiorca, ale również jako fotograf , dokumentalista Lublina i Lubelszczyzny. 

Skąd moje zainteresowanie firmą „Magierski i S-ka”?  Powód jest oczywisty – czworo członków mojej rodziny było związanych z tą firmą, bądź jako współwłaściciele, bądź jako pracownicy. Osobą, od której zacząłem badać związki rodzinne z firmą był Franciszek Kielasiński, mąż mojej siostry ciotecznej Barbary.

Franciszek Kielasiński (1914-1986)

Historia firmy zaczęła się w 1853 roku, kiedy przybyły na Lubelszczyznę z Wielkiego Księstwa Poznańskiego kupiec, Franciszek Magierski (dziadek Stanisława), założył ze wspólnikiem, Franciszkiem Wilczyńskim, sklep z ubraniami, mieszczący się w domu pod numerem 143, przy Krakowskim Przedmieściu. W 1859 roku zmienili profil handlu na skład materiałów aptecznych i farb. 

9 lipca 1895 roku Jan Magierski (ojciec Stanisława) odkupił od Marii Wilczyńskiej, wdowy po Franciszku, „Skład materiałów aptecznych” w Lublinie (w reklamach prasowych wyrobów „Magierski i S-ka” figuruje rok 1853 jako data powstania firmy). Transakcja opiewała na sumę 5000 rubli w gotówce. Do spółki z Janem Magierskim przystąpiło dwóch udziałowców – Wiktor Turczynowicz i Ludwik Zawistowski. Firma przyjęła nazwę „Hurtowy skład materiałów aptecznych J. Magierski, W. Turczynowicz i L. Zawistowski w Lublinie”. Jej siedziba mieściła się przy ulicy Krakowskie Przedmieście, róg ulicy Poczętkowskiej (obecnie Staszica). Firma miała też „Skład apteczny” przy ulicy Wolskiej 9. Według reklamy  w czasopiśmie „Ziemia Lubelska” z grudnia 1919 roku, sklep oferował klientom wody kolońskie, kremy, mydła, perfumy, pasty do zębów i pudry kosmetyczne.

Stanisław Magierski w swoim mieszkaniu w Lublinie, fot. szukajwarchiwach.gov.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to