Skorzystaj z darmowej konsultacji SEO – Zobacz więcej

Zaproszenie na spotkanie autorskie z dr. Konradem Grocheckim!

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie wszystkich miłośników historii, archeologii i kultury na spotkanie autorskie z dr. Konradem Grocheckim, poświęcone jego najnowszej książce: „Grobowiec Orzechowskich na Wzgórzu Ariańskim koło Krasnegostawu. Miejsce pamięci w kontekście historycznym i kulturowym”.

📅 Kiedy? 22 listopada 2024 r. (piątek), godz. 16:30

Publikacja jest poszerzoną wersją rozprawy doktorskiej K. Grocheckiego, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Pleszczyńskiego na UMCS w Lublinie. Praca stanowi interdyscyplinarne studium nad historycznym i kulturowym znaczeniem grobowca Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego, zmarłego w 1612 r.

💡 Wydanie książki zostało dofinansowane przez Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu publikacji.

🌟 Z recenzji prof. em. dr. hab. Tadeusza Cegielskiego (Uniwersytet Warszawski):

„Autor podjął się zadania tyleż niezwykłego, co trudnego – wyświetlenia genezy, zrekonstruowania pierwotnego kształtu oraz określenia kontekstu kulturowego i historycznego obiektu, jakim jest Grobisko na Wzgórzu Ariańskim we wsi Krynica koło Krasnegostawu. Miejsce pochówku usytuowane z dala od ludzkich siedzib, obiektu sakralnego, zarazem monument o niecodziennym kształcie architektonicznym: wydłużonej piramidy, która przypomina obelisk. Jak się dziś powszechnie uważa, miejsce przeznaczone dla podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego, zmarłego w 1612 r. (…)

Celem Autora stało się również zbadanie znaczenia niezwykłego grobowca jako „miejsca pamięci” na przestrzeni dwóch co najmniej stuleci. Podjął się więc zadania trudnego nie tylko ze względu na jego interdyscyplinarny charakter. Trudnego również z racji zniszczeń, jakich w materialnej strukturze obiektu dokonali tak czas, jak i ludzie. Wszystko to, wraz z koniecznością zdobycia środków na badania archeologiczne, stanowić musiało nie lada wyzwanie dla młodego badacza. (…)

Na oddzielną uwagę zasługuje treść i wysoka jakość merytoryczna i techniczna części zawierającej fotografie i ryciny, jako że w wysokim stopniu ułatwia ona lekturę tekstu głównego.

(…) Otrzymaliśmy więc niezwykle ciekawą, zarazem wartościową poznawczo pracę, zbudowaną na bogatym materiale źródłowym, obejmującym kilka dyscyplin naukowych – od archeologii poprzez historiografię, na kulturoznawstwie i historii idei kończąc. Dyscyplin wykorzystanych w sposób kompetentny, krytyczny i twórczy”.

📖 Spotkanie to będzie doskonałą okazją, by poznać kulisy badań oraz wysłuchać opowieści o wyzwaniach, które stanęły na drodze autora.

Serdecznie zapraszamy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to