Lublin, Lubelskie

Systematycznie uzupełniane – Sprawdź Kalendarium Lubelszczyzny

Paraobrzęd. Głosy przodków | koncert w Centrum Spotkania Kultur

Zapraszamy na wyjątkowe muzyczne wydarzenie – koncert „Paraobrzęd. Głosy przodków”, który odbędzie się w unikalnej przestrzeni PHONOmatic STUDIO w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To artystyczna podróż przez dźwięki, emocje i refleksje, sięgająca do korzeni naszej wspólnej historii i pamięci o przodkach.

Data: 16 grudnia 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: PHONOmatic STUDIO CSK (poziom 0)
Informacje: Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki dostępne w kasie Sklepiku Kulturalnego oraz na bilety.csklublin.pl.

W programie koncertu znajdą się stare pieśni obrzędowe, tradycyjne lamenty oraz nowoczesne brzmienia, które wspólnie stworzą przestrzeń dla refleksji nad przemijaniem, pamięcią i znaczeniem przodków w naszym codziennym życiu. Muzycy, łącząc różnorodne formy ekspresji – od śpiewu tradycyjnego, przez elektronikę, po dźwięki puzonu i tuby – opowiedzą uniwersalną historię o przemijaniu i odrodzeniu.

Wystąpią:

  • Ewa Grochowska – śpiew; znawczyni tradycyjnych pieśni wiejskich, kuratorka projektów artystycznych, badaczka kultury ludowej.
  • Robert Kuśmirowski – artysta wizualny i muzyk; jego „przywołane i ożywione głosy” to pomost między przeszłością a teraźniejszością.
  • Marcin Sudziński – elektronik, twórca muzyki elektroakustycznej, współzałożyciel projektu PHONOmatic STUDIO.
  • Piotr Wróbel – puzonista i tubista, założyciel Brass Federacji, laureat licznych nagród, miłośnik muzyki New Orleans Brass.

O koncercie

Listopad i grudzień to czas refleksji, zadumy i pielęgnowania pamięci o bliskich. Koncert „Paraobrzęd. Głosy przodków” wpisuje się w tę tradycję, łącząc w sobie elementy wspólnotowych rytuałów, muzyki dawnej i współczesnej oraz artystycznych poszukiwań.

Publiczność zostanie zaproszona do wspólnego przeżywania opowieści o przemijaniu, utracie i oczekiwaniu na to, co nowe. Stare pieśni weselne i pogrzebowe staną się symbolami i wskazówkami, łączącymi to, co odległe, z teraźniejszością.

Po koncercie – rozmowa z artystami

Spotkanie będzie okazją do poruszenia tematów muzyki tradycyjnej, pamięci o przodkach, znaczenia dźwięków w kulturze oraz procesu twórczego.

Dlaczego warto być?

„Paraobrzęd” to więcej niż koncert – to doświadczenie. To wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością, oddając hołd naszym korzeniom i pozwalając odnaleźć w nich coś dla siebie.

Zapraszamy!
Ewa Grochowska i Marcin Sudziński – kuratorzy koncertu

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym: