Lublin, Lubelskie

Systematycznie uzupełniane – Sprawdź Kalendarium Lubelszczyzny

Przedwojenny rozwój gospodarczy i społeczny Ryk

Ryki posiadały w latach 30. XX wieku korzystne warunki rozwoju. Mimo wielokrotnych pożarów, miejscowość sukcesywnie się odbudowywała, starając się nadążać za dynamicznym rozwojem polskiej gospodarki i handlu.

Działalność Stowarzyszenia Kupców Polskich

Od roku 1937 w Rykach funkcjonowało prężnie Stowarzyszenie Kupców Polskich, które przyczyniło się do powstania wielu lokalnych inicjatyw gospodarczych. Dzięki tej organizacji otwarto księgarnię polską, hurtownię tytoniową, sklepy bławatne i galanteryjne, a także warsztat czapniczy.

Istniejąca od dawna Spółdzielnia Spożywców przechodziła różne etapy rozwoju. Początkowo prosperowała dobrze, lecz później, pod wpływem nieodpowiedzialnych osób angażujących się w działalność o charakterze osobistym, popadła w kłopoty. Dopiero pod zarządem p. Konarzewskiego i p. Brzostowskiego spółdzielnia powróciła na właściwe tory i zaczęła przynosić zyski.

W okresie przedświątecznym Stowarzyszenie Kupców Polskich zorganizowało akcję promującą zakupy u polskich przedsiębiorców, co dotkliwie uderzyło w żydowskich piekarzy. Niestety, zauważono, że niektórzy lokalni działacze narodowi zaopatrywali się w mąkę u żydowskich dostawców, co wywołało krytykę wobec ich niespójności w realizacji głoszonych haseł.

Nowe inwestycje i życie kulturalne

W nowo wybudowanym domu strażackim otwarto kino-teatr „Strażak”. Mimo to przedsięwzięcie to napotkało na trudności – brak wsparcia zarówno ze strony miejscowej społeczności, jak i nauczycieli, przyczynił się do słabej frekwencji. Kino stanowiło jednak przykład lokalnych aspiracji do rozwoju kultury.

Edukacja młodzieży

W latach 30. XX wieku w Rykach działały Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży, które odegrały istotną rolę w edukacji i rozwoju młodych ludzi. Jednak z czasem aktywność młodzieży osłabła, co zmusiło władze gminne do wprowadzenia obowiązkowego Przysposobienia Rolniczego, mającego na celu zwiększenie zaangażowania w prace wychowawcze i społeczne.

Więcej możesz przeczytać w:

Głos Lubelski : pismo codzienne : [organ prasowy endecji lubelskiej Narodowej Demokracji], 1938, R. 25, nr 357

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym: