Premiera „Rozwój urbanistyczny Lublina w latach 1918 – 1989” (Kup teraz!). Wysyłka kurierem lub odbiór osobisty od 25 kwietnia

Sklep

Konto

Masz książkę, która zasługuje na życie? Sprzedaj ją do Kiosku! Sprawdź!

Pałac w Garbowie

Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to Garbów należał do klucza Przybysławickiego, będącego własnością Michała Czartoryskiego. Wtedy jednak nie stał tu jeszcze pałac, a skromniejszy dwór murowany, pełniący głównie funkcję mieszkalną dla zarządców majątku. Samych Czartoryskich w Garbowie raczej nie uświadczyliśmy – ich rodowa siedziba znajdowała się gdzie indziej.

Pałac, 1965, źródło: zabytek.pl

Dopiero w połowie XIX wieku, z inicjatywy rodu Jezierskich, podjęto decyzję o wzniesieniu okazałej rezydencji. Architekt Józef Dietrich nadał budowli klasycystyczny charakter i zaprojektował ją na rzucie litery „H”. Trzeba przyznać, że to ciekawy wybór – nadaje pałacowi symetrię i elegancję. Wokół pałacu rozciągał się piękny park krajobrazowy, a od południa i wschodu – cztery stawy, nadające całemu założeniu urokliwy klimat.

W 1904 roku pałac trafił w ręce rodziny Broniewskich, która cieszyła się jego urokiem aż do 1945 roku. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i przeszedł na własność Skarbu Państwa. Początkowo pałac zamieszkiwali lokatorzy, jednak w 1959 roku stał się siedzibą Spółdzielni Zdrowia w Garbowie, a od 1975 roku działał tu Zespół Opieki Zdrowotnej w Puławach.

W latach 60. i 70. XX wieku przeprowadzono kilka remontów – od kapitalnej renowacji sztukaterii, przez wymianę pokrycia dachowego, po modernizację instalacji grzewczych. W 1983 roku pałac doczekał się remontu zabezpieczającego. Choć niektóre elementy wystroju przepadły (jak zabytkowe piece usunięte podczas zakładania centralnego ogrzewania), to jednak budowla wciąż robi wrażenie swoją formą i detalami architektonicznymi.

W latach 90. w pałacu mieścił się Ośrodek Zdrowia oraz apteka, a część pomieszczeń pełniło funkcje mieszkalne. Obecnie znajduje się tutaj Multimedialna Izba Tradycji w Garbowie. 

Nie można zapomnieć o parku pałacowym – pełnym zieleni i urokliwych stawów. Na mapie, którą przygotował W. Borucki w 1997 roku, wyraźnie widać układ stawów – każdy z nich nosi własną nazwę: „Irena”, „Pod Pałacem”, „Kępa Większa” i „Kępa Mniejsza”. Wokół ciągną się aleje i skupiny drzew, które wciąż przypominają o dawnych, eleganckich spacerach.

Źródło:

Garbów – pałac

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *