Home
»
Almanach
»
A
»
Album Lubelskie

Album Lubelskie

Album wydany w latach 1857–1860, opracowany dzięki staraniom inwentaryzatora-rysownika – Adama Lerue

Zawiera nie tylko litografie z Lublina, lecz także z okolicznych miejscowości. Jak pisano w Gazecie Warszawskiej z 1857 roku:

Album Lubelskie będzie się z składało z Lublina i okolic, od 8 do 10 poszytów; poszyt zaś kszty będzie zajmował 4 ryciny litografowane i stosowną ilość textu. Album będzie się składało z następujących widoków Lublina: Kościół Śgo Ducha, Rozwalina przy tym Kościele, brama Krakowska, Ratusz miejski, Ulica Grodzka, Ulica Złota z Kościołem XX. Dominikanów, Pomnik w tym Kościele, Firlejów, Dom dawniéj Sobieskich, Stara Fara, dziś już nie egzystująca, widok Zamku, Wnętrze Kościoła Śtéj Trókcy, Katedra Lubelska, dawniéj Kościół OO. Jezuitów, Kościół OO. Bernardynów, Kościół Brygitek, Krakowskie Przedmieście, Kościół i Klasztor OO. Kapucynów, Rząd Gubernialny z pomnikiem, Ogród miejski z rozwalinami zamku Trałów, Widok Lublina i t. d.

Okolice Lubelskie: Dąbrowice, Jakóbowice, Zawieprzyce, Gradzienice, Krupe, Stołpie, (Puławy) Nowa Alexandrya, Hodel, Kraśnik, Krytów, Sielec, Czemierniki, Radecznica i t. d.

Wykonane przez Lerue prace na kamień litograficzny przenieśli: Julian Cegliński, Alfons Matuszkiewicz i Władysław Walkiewicz w Zakładzie Litograficznym Adolfa Pecqa i S-ki w Warszawie.

Artykuły związane z Albumem Lubelskim:

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *