/

Bardzo ciekawie zapowiada się „Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów” proponowany przez p. Adama Podkowę – Lubelskiego Przewodnika Inspiracji.  To pierwsza taka trasa opracowana przez pana Adama w Lublinie.

Inspiracją do stworzenia takiego szlaku była bohaterska postawa stryja p. Podkowy, Zdzisława. Zdzisław Podkowa był harcerzem, członkiem grupy „Przysposobienia wojskowego” z lubelskiego Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w okresie przedwojennym. Jego stryj był związany z obroną Lublina w 1939 roku i walką na lubelskim wiadukcie. Był dowódcą jednego z oddziałów ZWZ-AK w Lublinie, aresztowanym i torturowanym „Pod Zegarem”, osadzonym w więzieniu na Zamku Lubelskim. Zginął śmiercią męczeńską w obozie KL Auschwitz I „Stammlager” w dniu 3 listopada 1942 r.

Trasa opracowana przez p. Adama zwraca uwagę na mało znane pozostałości po II wojnie światowej. Spacer „Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów” przebiega przez kilka lubelskich dzielnic. Ma też związek z koleją nadwiślańską i dworcem PKP. Trwa około 2-3 godzin, a długość trasy wynosi około 5 kilometrów.

Aby umówić się na spacer z Panem Adamem – wystarczy zadzwonić pod numer: 502 601 993  lub wysłać email na adres: adamanakin@gmail.com. Termin ustalany jest indywidualnie, istnieje również możliwość oprowadzania po szlaku w językach obcych.

Koszt różni się w zależności od ilości osób biorących udział w spacerze, dla grup 2-4 osobowych jest to sto złotych.

Początek spaceru: przy kapliczce na skrzyżowaniu ulic: Garbarskiej i Wspólnej.

Planowany koniec trasy to przystanek nr 4752 (,,Koło 025”) linii nr 8 MPK, przy ul. Janowskiej.

 

Tomasz Brzuszkiewicz

historyk, miłośnik historii Lublina. web-developer

Podziel się