Praca po studiach, czyli w jakich branżach liczy się papier?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Możliwości, jakie oferuje współczesny świat, często skłaniają młode osoby do porzucania tradycyjnej ścieżki zdobywania kariery i podejmowania studiów związanych z wymarzonym zawodem. Jednak musimy mieć świadomość, że pomimo naszych ogromnych chęci, w poszczególnych branżach wciąż liczy się odpowiednie wykształcenie i bez uzyskania danego stopnia, praca na wyższym stanowisku może być niemożliwa do osiągnięcia. Dowiedzmy się więc, jakie kierunki warto wybrać i w jakich zawodach liczy się zdobycie dyplomu.

Zawody medyczne

Jedną z głównych branż, gdzie wymagane jest zdobycie odpowiedniego stopnia wykształcenia, jest medycyna. Bez nabycia specjalistycznej wiedzy, która następnie jest weryfikowana w praktyce, nie mamy szans na zatrudnienie. Studia medyczne trwają aż 6 lat, dlatego kompetencje, które zdobywa się w tym czasie są niezwykle ważne, jeśli chcemy pracować w służbie zdrowia. Wyższe wykształcenie pozwala na wybór specjalizacji, którą chcemy się zajmować. W ten sposób możemy zostać kardiologiem, stomatologiem czy chirurgiem. Choć obecnie bardziej opłacalne jest zakładanie własnych gabinetów, w przyszłości przedstawiciele tego sektora mogą liczyć na uzyskanie lepszych warunków finansowych. Ponadto każdy z wcześniej wymienionych specjalistów może czuć się pewnie, jeśli chodzi o zdobycie danego stanowiska, ponieważ występuje na nie wysokie zapotrzebowanie.

Psycholog

Jednym z najbardziej obleganych kierunków jest psychologia. Aby dostać się na takie studia, należy uzyskać wysokie wyniki maturalne, a ponadto chętnych nie brakuje. Jednak młodzi ludzie podejmują się takiego wyzwania, ponieważ zdają sobie sprawę z korzyści, które z tego płyną. Coraz więcej osób korzysta z usług psychologów i psychoterapeutów, dlatego są to niezwykle perspektywiczne zawody. Kolejnym z powodów, dla których warto uzyskać wyższe wykształcenie, jest szansa na otrzymywanie atrakcyjnych zarobków. Deficyt specjalistów z tej dziedziny także zachęca do podejmowania się kierunku psychologii. 

Specjalizacje inżynierskie

Wyższe wykształcenie pomaga w zdobyciu posady na wyższym stanowisku. Nabywana przez lata studenckie wiedza, a także odbyte praktyki będą miały ogromny wpływ na rozwój przyszłej ścieżki kariery. Absolwenci studiów technicznych mogą liczyć na pracę w różnych branżach, a wybór sektora będzie zależny od ukończenia danej specjalizacji. W ten sposób można zdobyć posadę przykładowo w sektorze przemysłowym, technologicznym czy medycznym. Ponadto inżynier znajdzie pracę w branży budowlanej, gdzie będzie tworzył plany, zatwierdzał projekty czy nadzorował postęp kolejnych procesów. Z kolei jeśli zawsze interesowały nas samoloty czy rakiety kosmiczne, śmiało możemy uzyskać wykształcenie z zakresu inżynierii lotniczej. Warto przy tym pamiętać, że kariera inżynierska wiąże się z dużo wyższymi zarobkami. Specjalistyczna wiedza ułatwia wspinanie się po szczeblach kariery, co daje zupełnie nowe możliwości rozwoju. 

praca po studiach Lublin
Praca po studiach w Lublinie
Informatycy

Najprężniej rozwijającym się sektorem jest branża IT. Na rynku pracy występuje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami z tej dziedziny. Z łatwością posadę na lepszym stanowisku znajdą absolwenci informatyki, którzy nabyli wystarczająco dużo wiedzy nie tylko z zakresu programowania czy posługiwania się potrzebnymi narzędziami. Doświadczenie i praktyczne kwalifikacje zdobyte już na studiach umożliwiają uzyskiwanie przez informatyków wynagrodzenia wyższego nawet o 25% od ich współpracowników bez danego wykształcenia. Warto przypomnieć, że branża IT wyróżnia się wysokimi zarobkami, a także wieloma możliwościami rozwoju. 

Gdzie znajdziemy pracę po studiach w Lublinie?

Decydując się na dany kierunek studiów, warto sprawdzić także, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. W ten sposób zweryfikujemy, czy w mieście, z którym wiążemy naszą przyszłość, znajdziemy wymarzone stanowisko, czy może lepiej będzie, jeśli przeniesiemy się do miejsca, które nam to ułatwi. Przykładowo w Lublinie największe zapotrzebowanie występuje w branży IT, medycznej czy elektryczno-elektronicznej. Szczególnie poszukiwani są m.in. inżynierowie budownictwa, kierownicy sprzedaży i fizjoterapeuci. 

W Lublinie znajduje się wiele szkół wyższych, których absolwenci z łatwością znajdą pracę w wybranym przez siebie sektorze. Do wyboru mamy np. Politechnikę Lubelską, gdzie warto podjąć się studiów inżynierskich, czy Uniwersytet Rolniczy, gdzie możemy studiować np. na wydziale lekarskim. 

Lublin – znajdź pracę w internecie

Jeśli interesuje Cię praca w branżach, które oferują stanowiska z dobrymi warunkami po ukończeniu studiów, sprawdź oferty na Gowork.pl. W prosty sposób dopasujesz ogłoszenia do swoich oczekiwań. Praca w Lublinie jest na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców miasta jak i pobliskich okolic. Za pomocą wygodnych filtrów możesz wyszukiwać konkretnych posad, które najbardziej zachęcają Cię do zdobycia potrzebnego dyplomu.

Artykuł sponsorowany – Zapraszamy do zapoznania się o ofertą – Zobacz