Systematycznie uzupełniane – Sprawdź Kalendarium Lubelszczyzny

XVII-wieczna stacja biopaliw i „fontanna na kole” z poematu Klonowica odnalezione!

Wszystkie opisy umieszczone przez geometrę były wymieniane w artykułach poświęconych planowi, również w pierwszym, wciąż uchodzącym za podstawowy: „Najstarszy plan miasta Lublina z połowy XVII wieku i jego konserwacja” autorstwa Henryka Gawareckiego i Bonawentury Lenarta.

Chwila. Stop. Drobna korekta: wymieniano prawie wszystkie.

Jest kilka, o których do tej pory nie znalazłem żadnej wzmianki. Przyczyną mogły być stan zachowania planu, nieczytelne ręczne pismo albo uznanie wpisów za niemające znaczenia dla badań nad historią Lublina.

Zidentyfikowana w tym odcinku dotąd nieznana adnotacja dotyczy właśnie owych dwóch „pytających” konstrukcji. Pierwsza przypomina fragment dużego pierścienia o długości około 12,5 metra i końcach oddalonych w linii prostej o 10,5 metra (wyliczenia według skali 1:240). Druga o kształcie koła jest mniejsza i ma średnicę około 2,5 metra. Obie stały na wprost wylotu ulicy „Panny Marii” (obecnej Koziej), przed narożną kamienicą stojącą pomiędzy Krakowskim Przedmieściem a wspomnianą Panny Marii. W ich najbliższym sąsiedztwie znajdował się czterodzielny obiekt o nazwie „Korce” i większe od niego kramy stojące ściana w ścianę, opisane jako „Budi trzi”.

Fragment „Planu okolic Bramy Krakowskiej” Karola Bekiewicza, sporządzonego ok. 1650 r.
To najstarszy zachowany do dzisiaj dokument kartograficzny przedstawiający nasze miasto.
Wycinek ukazuje dawny plac targowy Korce, który znajdował się w miejscu obecnej ulicy Królewskiej i Placu Łokietka. Wśród rozpoznanych na planie obiektów są duże kramy opisane jako „Budi trzi” i czterodzielna mała budowla „Korce” – prawdopodobnie miejsce przechowywania naczyń miernych używanych do zboża i produktów sypkich. W tamtych czasach powszechnie stosowanymi miarami były korzec (od którego pochodzi nazwa placu), ćwiertnia i kwarta.
Dwa inne nierozpoznane obiekty to te, które zadały pytanie „Zgadnij czym byłam/byłem?” i stały się bohaterami tego tekstu.
Pod większą pierścieniowatą konstrukcją znajduję się odręczna, zatarta i mało czytelna adnotacja Bekiewicza.
Źródło: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego.

Strony: 1 2 3 4

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:
Postaw mi kawę na buycoffee.to