Rynek Lubelski
Magazyn poświęcony historii i kulturze miasta
Zalew Zemborzycki jak nie trudno się domyśleć, zwłaszcza rdzennym mieszkańcom miasta, swoją nazwę zawdzięcza dawniejszej wsi, a obecnej dzielnicy Lublina.
W lipcu 1934 roku w Abramowicach Kościelnych odbył się czterodniowy kurs higieny dla kobiet. Przeprowadziły go dwie higienistki z Katolickiego Związku Polek w Lublinie.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie powstało w 1906 roku. Miało ono za zadanie krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży.
10 sierpnia 1946 roku ulica Nowa stała się świadkiem krwawej sceny. Ok. 10 przed południem w barze „Sezam”, znajdującego się w pobliżu targowiska miejskiego siedziało 5 podejrzanych ludzi.
Granat P-42 – pod takim kryptonimem funkcjonowała domowej produkcji broń produkowana również w miejskich zakamarkach okupacyjnego Lublina.
W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości władze miejskie nie podejmowały się uruchomienia komunikacji autobusowej ze względu na trudności gospodarcze oraz z uwagi na czynione od roku 1919 starania w sprawie budowy tramwajów elektrycznych.