Lubelska miejscowość z ciekawym zdarzeniem w tle – Matczyn

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Matczyn to malownicza wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, będąca częścią gminy Bełżyce. Historia tej miejscowości sięga 1409 roku, kiedy to po raz pierwszy wspomniano o wsi jako o własności Stefana i Sobiesława herbu Dębno. W 1588 roku dziedzicem został Maciej Matczyński, a na przełomie XVI i XVII wieku dobra matczyńskie przejął Krzysztof Ziemecki, który w 1605 roku wybudował tu kościół rzymskokatolicki i dom schronienia dla osób starszych i niepełnosprawnych.

W XVIII wieku własność przeszła w ręce rodziny Tarło, a później Poniatowskich. Od 1862 roku dobra były w posiadaniu rodziny Ligowskich, z Alexym Ligowskim (1814-1896) na czele, a następnie Wacławem Janem Ligowskim (1890-1978). Wacław rozwinął majątek, hodując znane stado koni pół krwi angielskiej i rozbudowując infrastrukturę gospodarczą.

II wojna światowa przyniosła regionowi ciężkie próby, w tym dramatyczną noc z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, kiedy to w pobliżu wsi odbyła się operacja „Most nr 1” – ryzykowne lądowanie alianckiego samolotu. Przed tą operacją, 7 kwietnia, w Kolonii Pawlin doszło do tragedii, gdzie Niemcy zaatakowali oddział Armii Krajowej, zabijając 32 osoby.

Współcześnie Matczyn przyciąga zainteresowanie zespołem dworskim z XIX wieku, który po wielu przekształceniach obecnie służy jako Dom Opieki Społecznej. Można tu również podziwiać pozostałości parku z XIX wieku, murowany kościół Wniebowzięcia NMP z lat 1937-1947, a także cmentarz rzymskokatolicki z grobową kaplicą Ligowskich z 1905 roku.

Miejscowość, będąca świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, zarówno tragicznych, jak i tych pełnych bohaterstwa, dzisiaj stanowi ciche świadectwo przeszłości z bogatym dziedzictwem kulturowym.

Źródła:

https://www.lubelskieklimaty.pl/panorama-lubelszczyzny/spis-miejscowosci/127-m1/557-matczyn.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Matczyn

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *