Bazylika Mniejsza w Parczewie

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Bazylika Mniejsza w Parczewie, znana również jako Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, jest jednym z najważniejszych zabytków w Parczewie. Znajduje się na terenie rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela. Budowę kościoła zainicjował ówczesny proboszcz ks. Stanisław Wierzejski w 1905 roku.

Źródło: Wikipedia

Ten neogotycki kościół z dwiema charakterystycznymi wieżami składa się z prezbiterium, trzech naw, zakrystii, skarbca i dwóch bocznych kaplic. W parczewskiej świątyni znajduje się 5 drewnianych ołtarzy. Wnętrze kościoła zdobi przepiękna polichromia oraz wspaniałe witraże, w tym św. Antoniego z 1939 r. oraz witraż przedstawiający Wniebowzięcie Matki Boskiej z 1937 r.

Do najcenniejszych zabytków będących własnością parczewskiego kościoła należą: ornat z motywem biblijnym z XVI wieku wyszyty przez pierwszą żonę Zygmunta Augusta Elżbietę Habsburżankę oraz klasycystyczna monstrancja z 1788r. fundacji Jana i Marianny Koczurów.

W 1989 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Parczewie godność Bazyliki Mniejszej. Ołtarz główny zdobi obraz Matki Bożej z Gruszką autorstwa nieznanego malarza szkoły flamandzkiej. Obraz przedstawia siedzącą postać Matki Bożej, która podtrzymuje małego Jezusa Chrystusa, który w lewej ręce trzyma bukiecik kwiatów, zaś w prawej owoc przypominający gruszkę. Koronacji obrazu koronami papieskimi dokonał w 2001 r. kardynał Józef Glemp, prymas Polski.

Artykuł napisany przy pomocy Copilot

Źródła:

https://parafia.com.pl/parczew/koscielna

https://parczewbazylika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *