Sklep

Konto

Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz

Niegdyś przy ul. Wrońskiej znajdowały się niezwykłe zakłady, produkujące samoloty i karoserie samochodowe znane w całej Polsce.

Jednakże zanim doszło do ich budowy, protoplasta familii Plage w Lublinie, przybyły z Niemiec ewangelik – Albert,  założył przy ulicy Bernardyńskiej niewielki zakład kotlarski (1860 r.) pod nazwą „Fabryka Wyrobów Miedzianych A. Plagego”. Fabryka miała zajmować się produkcją aparatów gorzelnianych, rondli i wanien na małą skalę.

Na przestrzeni parunastu lat, zakład p. Alberta zwiększył swoje obroty. Między czasie ze związku z Anną Justyną Gede, narodził się małżeństwu Plage – syn Emil, który po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia w 1897 roku odkupił od ojca dobrze prosperującą fabrykę za sumę 18 950 rubli i nazwał ją Fabryką Budowy Maszyn i Kotłów. Niespełna 2 lata po przejęciu zakładu, kupił plac na Bronowicach (wówczas był to jeszcze folwark poza granicami miasta), gdzie postawił nowe pomieszczenia na zakład mechaniczny i dwie kotlarnie – żeliwną i miedzianą, instalując maszynę parową o mocy 16 kM. Celem fabryki miała być budowa kotłów parowych różnych systemów, aparatów do cukrowni („Lublin”, „Nieledew”, „Trawniki”), kompletnych urządzeń gorzelni, browarów, fabryk słodu, drożdży, krochmalni, syropu. Co ciekawe fabryka wprowadziła także do oferty maszyny ceglarskie, w które zaopatrywała cegielnie w Lublinie, Starej Wsi, Łucku i Hrubieszowie.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zalecane produkty

Pomagamy

Ostatnie wpisy

Obserwuj nas