Lubelscy płetwonurkowie prekursorami piłki podwodnej…

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1969 roku przy Miejskim Oddziale PTTK powstał prawdopodobnie pierwszy w Polsce Klub Turystyki Podwodnej MURENA. Począwszy od 1971 roku, co 2 lata urządzał on w jeziorze Białka pierwsze w kraju zawody techniki podwodnej. Od początku miały one charakter międzynarodowy. W 1975 roku udział w imprezie brali Czechosłowacy, Szwajcarzy, obywatele RFN, Włosi i Hiszpanie.  Czynny udział w owych konkursach brali sportowcy lubelscy, trenujący zimą w pływalni MOSTiWu (dziś MOSiR), a latem w jeziorach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Poza tym, to lubelskich płetwonurków uznaje się za prekursorów nowej dziedziny sportu, jaką była wówczas w Polsce piłka podwodna. Grali w nią zgodnie z regulaminem ostatnich mistrzostw Skandynawii w tej dyscyplinie.

Jak to wyglądało? Zawodnicy nie byli wyposażeni w aparaty tlenowe. Mecz podzielono na dwie połowy po 10 minut każda. Na jedną drużynę składało się 8 osób, wliczając bramkarza. Do gry używano gumowej piłki wypełnionej wodą. Bramkami były dwa wiadra zanurzone na samym dnie, do których trzeba było wrzucić piłkę.

Lubelscy nurkowie pragnęli rozwinąć dyscyplinę. Chcieli ją spopularyzować tak, aby możliwa była organizacja zawodów na szczeblu okręgowym jak i krajowym. Widocznie się nie udało.

Źródło:

„Grają w piłkę… podwodną”, W: „Kurier Lubelski” 1975 nr 78, [http://biblioteka.teatrnn.pl/ – dostęp styczeń 2016]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *