Jak uczniowie rozpoczynali wakacje w 1909 roku?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Rozpoczynają się wakacje. Czas wolny od zajęć w szkole. W tym roku dość szczególny ze względu na panującą pandemię. Jak co roku uczniowie dzisiejszych szkół odbiorą świadectwa, lecz prawdopodobnie nie będzie uroczystych akademii.

W 1909 roku w lubelskich szkołach panował już wesoły nastrój. Zakończenie roku szkolnego odbyło się 25 czerwca. Nowo-oddana Szkoła Handlowa Lubelska wypuściła w świat pierwszych abiturientów. Oczywiście uroczystości rozpoczęły się w kościele Bernardynek, a potem w udekorowanej roślinami sali aktowej. Nagrody oraz patenty dojrzałości wręczał sam p. Juliusz Vetter, prezes Rady Opiekuńczej.

20 czerwca 1909 roku zakończono rok szkolny na pensji żeńskiej p. H. Lisowskiej. Odbył się popis wraz z wystawą prac przygotowanych przez uczennice. Wśród nich kwiaty, ozdobne szlaki, owoce itp., a także wycinanki wykonane przez młodsze panienki. Wywieszone były także mapy geograficzne ręcznie wykonane, wśród których na wyróżnienie zasługiwała mapa Afryki wykonana z wosku, ze wszystkimi oznaczonymi wyżynami i górami. Prace ręczne to przede wszystkim różne dywaniki, gipiury, sukienki, bluzki. Następnie odbyło się rozdanie nagród i świadectw, a także pożegnanie ostatniego (5-tego) rocznika.

23 czerwca zakończyła pracę Szkoła im. Staszica. O godzinie 14 wszyscy zebrali się w gmachu szkolnym przybranym zielenią. Odbyły się odczyty. Dyrektor p. Chmielewski przeczytał zebranym ilość uczniów promowanych z każdej klasy. Po licznych przemówieniach profesorów i kadry nauczycielskiej dyrektor placówki wręczył młodzieży świadectwa ukończenia roku.

Źródła:

Ziemia Lubelska, 1909 nr 170, [https://polona.pl/item/ziemia-lubelska-r-4-nr-170-24-czerwca-1909,MTc1MjQwODc/3/#info:metadata – dostęp czerwiec 2020]

Ziemia Lubelska, 1909 nr 172, [https://polona.pl/item/ziemia-lubelska-r-4-nr-172-26-czerwca-1909,MTc1MjQwOTE/0/#info:metadata – dostęp czerwiec 2020]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *