Klinika Zilza na Staszica?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Na ślad na Instagramie pewnej amerykańskiej blogerki-historyczki medycyny trafił autor profilu Historia Choroby. Były tam zdjęcia wykonane prawdopodobnie w Lublinie.

I wojna światowa. Ciągła walka, okopy, wszechobecne wybuchy powodowały duże uszczerbki na zdrowiu żołnierzy. Lekarze wojskowi zaczęli mierzyć się z problemem chirurgii szczękowo-twarzowej i rekonstrukcji. I tu pojawia się Julian Zilz.

Urodził się we Lwowie w 1871 roku. Ukończył studia medyczne w Wiedniu i od 1894 pracował jako lekarz i stomatolog wojskowy w różnych miastach garnizonowych. Okazuje się, że po wybuchu I wojny światowej utworzył on trzy mobilne szpitale stomatologiczne oraz Wojenną Lubelską Klinikę Dentystyczną (der Lubliner Kriegszahnklinik) w zabudowaniach poklasztornych. Prawdopodobnie to dzisiaj szpital na Staszica. Tutaj prośba o pomoc w identyfikacji powyższego zdjęcia. Mogą to być również koszary wojskowe, dzisiejszy teren Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Według tłumaczenia na profilu, klinika działała od maja 1915 do początku 1918 roku. W tym czasie obsłużyła ponad 3000 pacjentów z IV Armii Austro-węgierskiej. Zilz miał trzech asystentów, pięciu stażystów (w tym dwóch dentystów z Rosji), farmaceutę, księgowego, oficera medycznego, dwunastu techników dentystycznych oraz sto osób personelu pomocniczego (pielęgniarki, pielęgniarze, malarze, fotografowie i rzeźbiarze).

Zilz doskonale dokumentował wszystkie przypadki zdając sobie sprawę, że przeciera szlaki nowej dziedziny medycyny jaką jest chirurgia rekonstrukcyjna. Dzisiaj jego fotografie, opisy i woskowe rzeźby można oglądać w Muzeum Stomatologii w Wiedniu.

Pisał po niemiecku, francusku, angielsku i po polsku.

Informacja i zdjęcia pochodzą z profilu Facebookowego: Historia Choroby.

EDIT: Okazuję się, że zdjęcie z widokiem nie pochodzi z Lublina, lecz z Wadowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *