Początki Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Lublinie

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1913 roku pojawił się pierwszy projekt zorganizowania w Lublinie szkoły muzycznej. Niestety, wówczas nie doszło do jego realizacji, ponieważ w statucie Towarzystwa nie było zapisu pozwalającego na prowadzenie takiej działalności. Sytuacja zmieniła się w czerwcu 1916 roku, kiedy to wprowadzono odpowiedni punkt do statutu. Cztery miesiące później, w październiku, szkoła rozpoczęła działalność pod imieniem Stanisława Moniuszki. Uczniowie byli przyjmowani na trzy poziomy nauczania: kurs wstępny, niższy oraz średni. Ukończenie kursu średniego otwierało drzwi do dalszej edukacji na kursie wyższym w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie.

Założona w 1916 roku Szkoła Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Lublinie początkowo funkcjonowała jako szkoła średnia. Jednakże już w 1919 roku przekształciła się w pełnoprawną instytucję muzyczną, uzyskując akceptację Ministerstwa Sztuki i Kultury. Dzięki temu uzyskała prawo do wydawania dyplomów pedagogicznych oraz wirtuozowskich. Mimo wielu przeciwności losu i trudnych warunków, szkoła dynamicznie się rozwijała. W ostatnim czasie zwiększenie kadry nauczycielskiej przyczyniło się do wzrostu liczby uczniów oraz uruchomienia wszystkich klas. Wtedy uczęszczało do niej około 100 uczniów, z czego 18% to osoby wyznające religie niechrześcijańskie.

Kierownictwo szkoły spoczywało w rękach dyrektora Towarzystwa Muzycznego, pana Janusza Miketty. Wśród nauczycieli fortepianu znajdowali się: J. Banaszkiewiczowa, W. Burkath, P. Lewiecki oraz J. Miketta. Śpiewu solowego uczył pan Ludwik Ramułt, skrzypiec – Adam Bukowiński, który dojeżdżał z Warszawy, a organów – pan Koszowski, dyrektor Lutni Lubelskiej. Teorię muzyki prowadzili: solfegia – pan Koszowski, a zasady harmonii, kontrapunktu, historii muzyki oraz estetyki – dyrektor J. Miketta. W planach było uruchomienie klasy języka włoskiego, gimnastyki rytmicznej oraz klasy dramatycznej pod kierunkiem reżysera Teatru Miejskiego, pana Bryka Brokowskiego.

W czerwcu 1921 roku szkoła zorganizowała publiczny koncert, podczas którego wystąpili uczniowie klasy dyrektora J. Miketty. Na scenie usłyszeliśmy m.in. Józefa Zelcera z Koncertem c-moll Beethovena, Renę Śpiewak z Koncertem Mendelssohna g-moll oraz Helenę Rotrubin z Koncertem Schumanna. Szczególne uznanie zdobyła Janina Łosakiewiczowa, która zaprezentowała Koncert Saint-Saensa g-moll. Mimo braku recenzji w prasie, koncert został ciepło przyjęty przez publiczność, co świadczyło o wysokim poziomie nauczania w szkole.

Wysiłki Komitetu Towarzystwa Muzycznego, z prezydentem miasta Lublina, Czesławem Szczepańskim na czele, skierowane na poprawę warunków pracy profesorów, jeszcze bardziej podniosły wartość pedagogiczną tej wyjątkowej i prężnie rozwijającej się Szkoły Muzycznej w Lublinie.

Źródło:

Lubelski Ilustrowany Przegląd Teatralny. R. 1, no 1 [https://dlibra.kul.pl/dlibra/publication/42003/edition/38321/content – dostęp wrzesień 2023]

[https://wieniawski.lublin.pl/ – dostęp wrzesień 2023]

Znasz jakąś ciekawą historię związaną ze Szkołą? Napisz do nas: redakcja@ryneklubelski.pl

Nowości wydawnicze na Ridero.eu

gwara miasta lublina, gwara lubelska
Rozwój urbanistyczny Lublina w okresie międzywojennym, e-book, książka elektroniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *