Skocznia na Wieniawie

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W latach 50′ odbywały się w Lublinie zawody skoków narciarskich. Na profilu Górki Czechowskie – wietrznie zielone pojawił się wpis z archiwalnymi zdjęciami oraz wycinkami z gazet.

Skocznia narciarska znajdowała się przy stadionie Lublinianki na Wieniawie. Jej rekordzistą był pan Wojciech Papież, który widnieje na okładkowym zdjęciu. Był też bohaterem jednego z filmów na profilu @PawełzLublina na YouTube.

Pierwszy konkurs skoków na Wieniawie odbył się prawdopodobnie w 1956 roku. Startowało w nim 13 zawodników, z których konkurs ukończyło 11. W konkurencji juniorów pierwsze miejsce zajął Wojciech Papież z AZS Lublin, uzyskując skok 14 i 12 metrów. Na drugim miejscu uplasował się Stanisław Więch z ZS Kolejarz. Wśród seniorów prym wiódł Józef Prokop z AZS ze skokami 14 i 15m. Drugie miejsce zajął Tadeusz Borowiec ze Sparty Lublin, a trzecie Józef Taras. Zawiódł faworyt – Stanisław Bandura, który uplasował się na 4 miejscu. Redaktorzy Sztandaru Ludu, wypomnieli brak nagłośnienia, który utrudniał komunikację.

Kilka lat później, w 1960 roku Bandura już królował na lubelskim obiekcie. Skakał on w granicach 16m. Drugie miejsce zajął Prokop, a trzecie Wojciech Papież. Czołowi lubelscy skoczkowie włożyli też ogrom pracy w przygotowanie zniszczonej przez ostatnie lata skoczni, co podkreślili redaktorzy artykułu.

W latach 50. i 60. na Górkach Czechowskich organizowano biegi narciarskie. Jeden z nich odbył się 20 stycznia 1963 roku. Pogoda była jak na Kasprowym, lecz publiczność nie dopisała za specjalnie. Jedynym klubem będącym członkiem PZN była Lublinianka. PTTK prowadziło zaś przygotowania narciarskie. W każdą środę i piątek w szkole przy ulicy Sławińskiego odbywały się treningi.

Zobacz galerię

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *