Jeszcze o Domu Żołnierza w Lublinie

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W tętniącym życiem Lublinie, przy ulicy Żwirki i Wigury, stoi imponujący budynek o wielkiej historii – Dom Żołnierza Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. To miejsce, będące świadkiem minionych epok, ma korzenie sięgające lat 20. XX wieku. Budowla, zaprojektowana przez inż. Mieczysława Dobrzańskiego, wzniesiona została w latach 1924–1927. Jej geneza zaczęła się od powołania Komitetu Budowy Domu Żołnierza Polskiego, który skupiał się na rozprowadzaniu cegiełek, przyczyniając się finansowo do tego ważnego projektu. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, Dom Żołnierza był centrum życia wojskowego w Lublinie. Jego przestrzenie gościły kasyno, salę gimnastyczną i kino, tworząc nie tylko placówkę służącą potrzebom wojskowym, ale także miejscem spotkań społeczności. 

Fotografia z 2016 roku, fot. Jarosław Budyta, fotopolska.eu

Niestety, okres II wojny światowej przyniósł zmiany, a Dom Żołnierza pełnił funkcję Domu Narodowych Socjalistów. Po przejściach wojennych, w 1968 roku budynek przeszedł gruntowny remont i stał się siedzibą Garnizonowego Klubu Oficerskiego, będąc jednocześnie miejscem kulturalnym, jak Teatr Muzyczny. Dzisiaj, patrząc na ten zabytkowy obiekt, można dostrzec nie tylko ślady historii, ale także ducha służby dla Ojczyzny, który zawsze towarzyszył Domowi Żołnierza w Lublinie. 

Wartościowy dodatek do historii Domu Żołnierza w Lublinie stanowi pamiątkowy album z otwarcia, wzbogacony o wyjątkową odręczną dedykację dla ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Profesora Doktora Ignacego Mościckiego. To unikatowe dzieło zostało stworzone z okazji poświęcenia i otwarcia Domu Żołnierza w Lublinie, datowanego na 1 października 1933 roku. Tekst dedykacji, przekazany z najwyższym szacunkiem „Najdostojniejszemu Włodarzowi Państwa”, jest jak zapisane na kartach historii – trwałą wizytówką szacunku i uznania dla Prezydenta Ignacego Mościckiego. To świadectwo nie tylko o istotnym wydarzeniu, ale także o duchu jedności i patriotyzmu, który przewijał się przez Dom Żołnierza. Album, zawierający 20 niezwykłych kart, prezentuje 18 ręcznie opisanych fotografii, ukazując nie tylko architektoniczne piękno budowli, ale również chwilę historyczną, kiedy to Lublin zyskiwał nową, ważną przestrzeń dla swoich obrońców. To nie tylko zbiór obrazów, lecz także dokumentacja symbolicznego momentu, który na zawsze wpisał się w historię tego miejsca. Przeglądając strony tego pamiątkowego albumu, można przenieść się w czasie i poczuć atmosferę otwarcia Domu Żołnierza, a dedykacja dla Prezydenta Mościckiego jest jak pomost łączący współczesność z tamtymi latami, ukazując nie tylko budynek, ale także głębokie więzi między społecznością a przywódcą państwa.

Artykuł napisał Maksymilian Rudy w ramach praktyk studenckich.

Źródła:

Dom Żołnierza – Zabytek.pl

Dom żołnierza w Lublinie [Dokument ikonograficzny] – Biblioteka Cyfrowa KUL

Dom Żołnierza / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *