Rocznica Konstytucji 3-maja w Głusku

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1917 roku ze względu na przedłużające się prace polowe obchody Konstytucji 3-maja odbyły się dnia 6 tego miesiąca.

Już od godziny 10. na rynku głuseckim zaczęła gromadzić się młodzież szkolna ze sztandarami. Przybyła też lokalna drużyna junaków i oddział skautów. O godzinie 11 rozpoczął się imponujący pochód złożony z 7 szkółek (250 dzieci) wraz z nauczycielami, drużyny junaków i skautów. Za nimi kroczyli pod sztandarem narodowym przedstawiciele miejscowych instytucji społecznych oraz mieszkańcy Głuska.

Śpiew pieśni „Boże coś Polskę” towarzyszył tej procesji do kościoła parafialnego w Abramowicach Kościelnych. W świątyni ksiądz proboszcz Kubecki zaznaczył ważność Konstytucji, zagrzewając do pracy na niwie narodowej. Po tym chór wykonał doniosłą pieśń „Z dymem pożarów”. Po sumie zaśpiewano „Rotę”.

Po Mszy Św. pochód ruszył ze śpiewem „Boże coś Polskę” i hymnem narodowym z powrotem na rynek Głuska. Odbyły się tam ćwiczenia junaków i skautów. Następnie miało miejsce spotkanie w lokalnym teatrzyku, gdzie po południu wygłoszony został odczyt o Konstytucji 3-Maja. Wieczorem odbyło się tam przedstawienie pod tytułem „Za sztandarem”. Po przedstawieniu chór organisty p. W. Onuszkiewicza wykonał kilka pieśni narodowych. Publiczność była tak zadowolona, że zespół musiał kilkakrotnie powtarzać utwory.

W tym dniu sprzedawano kokardy narodowe, z których dochód przeznaczono dla biednych. Dochody z przedstawień i koncertów przeznaczono na miejscowy Uniwersytet Ludowy, Ochotniczą Straż Ogniową oraz Kółko Amatorskie.

Przez cały dzień na domach miasteczka widniały chorągwie narodowe.

Źródło:

Ziemia Lubelska, 1917 nr 244, [https://polona.pl/item/ziemia-lubelska-r-12-nr-244-16-maja-1917,MTc1MzI5MDI/1/#info:metadata – dostęp maj 2020]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *