Schron niemiecki przy Spokojnej 10

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Adres Spokojna 10 nie przestaje nas zaskakiwać. Z informacji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wynika, że przy budowie-renowacji dawnej szkoły odzieżowej odkopano fragmenty dawnego niemieckiego schronu z okresu II wojny światowej. W tym miejscu ma powstać garaż podziemny.

Spokojna 10 Lublin

Zarejestrowany obiekt składał się z klatki schodowej i rozchodzących się od niej podziemnych korytarzy o ścianach i stropach obudowanych drewnianymi belkami. Tunele zostały wydrążone w lessie metodą górniczą.

W wyniku podjętych badań archeologicznych uchwycono: korytarz biegnący na północ w stronę doliny Czechówki na odcinku około 7 m, korytarz biegnący ku zachodowi na odcinku około 5 m oraz korytarz południowy – odsłonięty na długości około 20 metrów, od którego odchodzi ku zachodowi kolejny tunel, rozdwajający się na część zachodnią i północną. Stwierdzono również, iż podziemne pomieszczenia są zasypane i zamulone lessem.

Po uzgodnieniu z urzędem konserwatorskim sposobu dalszego badania i dokumentowania tak nietypowego odkrycia, archeolodzy przystąpili do eksploracji wnętrza jednego z korytarzy. W partiach spągowych udało się zarejestrować warstwy ziemi powstałe w wyniku użytkowania schronu – tzw. poziomy użytkowe obiektu. Znaleziono w nich m.in. liczne butelki po wodzie mineralnej produkowanej w Niemczech i Czechach, a także pozostałości po amunicji wystrzelonej z broni niemieckiej i radzieckiej, co wskazuje, iż w tunelach doszło do bezpośrednich starć pomiędzy żołnierzami Werhmachtu i Armii Czerwonej podczas wyzwalania Lublina w 1944 r.

Spokojna 10 Lublin

Dalsze roboty budowlane i towarzyszące im badania archeologiczne być może odsłonią kontynuację tuneli w części zachodniej działki objętej inwestycją i przyniosą odpowiedź na pytanie, czy podziemny schron miał połączenie z systemem okopów niemieckich stanowiących zewnętrzne umocnienie skarpy.

Spokojna 10 Lublin
Spokojna 10

Informacja i fotografie: LWKZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *