Losy lubelskich powstańców warszawskich

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie kultywuje pamięć o czwórce młodych mieszkańców Lublina, którzy zginęli podczas powstania warszawskiego. Byli harcerzami, absolwentami lokalnych szkół. Najmłodsza z nich, zdolna artystka mająca przed sobą karierę na wielkich scenach, miała zaledwie 18 lat.

WŁODZIMIERZ KADURA – urodzony 18 czerwca 1921 roku w Lublinie, był absolwentem Liceum im. Stanisława Staszica. Jako dowódca grupy Armii Krajowej o pseudonimie „Pingwin”, poległ w pierwszych godzinach powstania, trafiony niemiecką kulą podczas wycofywania się swojego oddziału na ulicy Puławskiej. Pozostawił po sobie żonę i dziecko.

GRAŻYNA KOBYLAŃSKA – urodzona 8 lutego 1926 roku, uczęszczała do Żeńskiego Gimnazjum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Lublinie. Była utalentowaną śpiewaczką, której nauczycielami byli Tadeusz Markowski i Ada Sari. Zadebiutowała w 1943 roku w kawiarni „U aktorek”. Podczas powstania pełniła rolę sanitariuszki i zginęła 9 sierpnia od kuli niemieckiego snajpera, gdy dostarczała lekarstwa do szpitala powstańczego.

ALEKSANDER POPIEL – urodzony 3 maja 1924 roku w Sarnach, był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Był członkiem kompanii szturmowej „Stefan” z Armii Krajowej, posługując się pseudonimem „Jerzy”. Zginął 4 września 1944 roku podczas walk na ulicy Szpitalnej.

HALINA ŚCIBOR-RYLSKA – urodzona 23 lipca 1921 roku, była maturzystką Państwowego Żeńskiego Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Zaginęła 13 sierpnia 1944 roku i przez całe dziesięciolecia była bezskutecznie poszukiwana przez Polski Czerwony Krzyż.

Uczestnikami Powstania Warszawskiego byli także:

LESZEK ALOJZY GZELLA – przyszedł na świat 19 czerwca 1932 roku w Pelplinie, na Pomorzu. Po upadku Polski we wrześniu 1939 roku, przeniósł się wraz z matką do Warszawy, gdzie stacjonował jego ojciec. Mimo młodości, zaangażował się w działania Powstania Warszawskiego, pełniąc rolę harcerskiego pocztowca. Po zakończeniu powstania, Gzella opuścił stolicę i powrócił na Pomorze, gdzie zdał egzamin maturalny. Przez lata, związany był z prasą, pracując dla takich tytułów jak „Słowo Powszechne”, „Kurier Lubelski” i „Dziennik Wschodni”. Był też długoletnim prezesem lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jako autor, poświęcił wiele swoich publikacji historii Lublina, takim wydarzeniom jak Powstanie Styczniowe czy obrona Lublina we wrześniu 1939 roku. Był również wydawcą i aktywnym działaczem społecznym.

ANDRZEJ TRUBECKI – urodzony 28 czerwca 1928 roku w Lublinie, z zaangażowaniem działał w harcerstwie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Od 1943 roku, stał się aktywnym uczestnikiem działań podziemnych oraz zbrojnych prowadzonych przez Armię Krajową w Warszawie, co skierowało go do szeregów Powstańców Warszawskich. Uczestniczył w zmaganiach w Śródmieściu, jako część Zgrupowania „Gurt”. Po kilku latach powojennych wędrówek, Trubecki ponownie osiadł w Lublinie. Ukończył tam szkołę budownictwa i rozpoczął wieczorowe studia. Pracował na różnych stanowiskach, między innymi w Wydziale Architektury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także jako Dyrektor Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji.

Źródło:

https://kurierlubelski.pl/powstancy-warszawscy-otrzymali-medal-zasluzony-dla-miasta-lublin/ar/c1-17704343

https://radio.lublin.pl/2018/08/lublinianie-w-powstaniu-warszawskim-2/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *