Tereszyn

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Tereszyn to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Konopnica. Leży przy drodze krajowej nr 19. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego. Tereszyn stanowi sołectwo gminy Konopnica. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011, wieś liczyła 316 mieszkańców.

W XIX i XX wieku istniały różne formy zapisu nazwy miejscowości: Teresin, Terenin, Tereszczyn, Tereszyn. Ta dzierżawcza nazwa wskazuje, że miejscowość była kiedyś własnością osoby, od której imienia pochodzi. Określenie Tereszyn najprawdopodobniej wywodzi się od żeńskiego imienia Teresa lub od jego zdrobniałych form, takich jak Tereska czy Terenia. Często nazwy miejscowości pochodzące od imion żeńskich służą upamiętnieniu konkretnych kobiet, takich jak córki czy żony właściciela wsi.

Na początku XIX wieku Tereszyn był częścią dóbr Konopnica, należących do Tomasza Trojackiego. Po jego śmierci w 1827 roku, majątek przeszedł na jego wdowę Mariannę oraz ich dzieci: Maksymiliana, Jana, Bruna, Annę i od 1835 roku na Eleonorę Węglińską. Po śmierci Eleonory w 1841 roku, prawa do Tereszyna otrzymali jej ojciec Kacper Janiszowski i mąż Stanisław Węgliński. Marianna Trojacka zarządzała majątkiem do końca lat 50. XIX wieku. W 1852 roku Bruno Trojacki skonsolidował udziały w majątku, kupując części od Jana i wdowy Marianny Trojackiej. Po śmierci Marianny w 1860 roku, udziały w majątku rozdzielono między pozostałych właścicieli. Majątek Konopnica C został zakupiony przez Stanisława Węglińskiego w 1862 roku. W Tereszynie, przed uwłaszczeniem w 1864 roku, włościanie tacy jak Dorot, Olszewicz i inni, nie posiadali ziemi, ale byli zobowiązani do świadczeń na rzecz właściciela. W 1867 roku siedmiu chłopów otrzymało nadziały ziemi, a w 1875 roku dodatkowo 30 mórg ziemi w zamian za zrzeczenie się prawa do serwitutów. W latach 30. XX wieku w Tereszynie funkcjonowało 20 gospodarstw rolnych należących do miejscowych włościan.

Pierwsza szkoła powszechna w Tereszynie prawdopodobnie zaczęła funkcjonować w 1919 r. Była to 1-klasowa placówka oświatowa. Zatrudniano w niej jednego nauczyciela. Funkcję tę na przełomie lat 20. i 30. XX w. pełniła Eugenia Rachwalska.

Źródła:

Tereszyn [wikipedia.pl]

Tereszyn [https://lubelskie-encyklopedia.pl/index.php/2022/12/22/tereszczyn/ – dostęp kwiecień 2024]

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *