Mała perełka lubelskiego modernizmu na Czechowskiej

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Za pozwoleniem p. Andrzeja Stanisława Adamczuka publikujemy fotografię z ulicy Czechowskiej. Do dziś stoi tam budynek o dość zaskakującej bryle.

Jest to gmach Wojewódzkiego Biura Projektów Budownictwa Wiejskiego, zaprojektowany w latach 60. ubiegłego wieku, przez architekta Antoniego Hermana. Sam Antoni Herman to znany projektant ratusza w Biłgoraju. Był też autorem wielu budynków na os. Piastowskim, os. Prusa i os. Słowackiego gdzie współpracował z Oskarem Hansenem – polskim architektem z fińskimi korzeniami.

Budynek „Wiejskiego Biura”, bo taka była skrótowa jego nazwa, albo „Grzybka” jak pisali miejscowi w komentarzach, zrealizowany został przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Budowlane w 1966 roku. Pan Andrzej powyższe zdjęcie wykonał w lecie 1971 roku na lokalną wystawę w LPB, które obchodziło swój jubileusz 20-lecia działalności i z tej okazji urządzało wystawę fotograficzną obiektów zrealizowanych. W tamtych latach dyrektorem tego biura był inż. Pelc, który też uczył autora tej fotografii projektowania w PSB na al. Racławickich 7.

Autor zdjęcia przytoczył też anegdotę o swoim nauczycielu:

Zapamiętałem mianowicie to, że inż. Pelc przychodził na lekcje w szaroniebieskim garniturze, z nienagannie wyprasowaną niebieską koszulą z krawatem tkanym w czarno-żółty drobny wzorek – klasa natychmiast okrzyknęła, że inż. Pelc nosi krawat w kolorze „osy” i zawsze kiedy jest mowa o inż. Pelcu ja widzę niezmiennie masywną sylwetkę w niebieskiej koszuli z krawatem w kolorze osy.

Obecnie ten budynek wygląda tak:

W latach 80. mieścił się tam jeden z wydziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od roku 1990 był tam Ośrodek Informatyki TBD LUW, tzw. PESEL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *